najstarszy gang w Polsce

Najstarszy gang w Polsce? 81-latka “wsypały” dwie emerytki

Opublikowano: 20 grudnia 2017

Hersztem był 81-letni Jan, który dowodził dwuosobową “drużyną” emerytek: 75-letnią Jadwigą i 68-letnią Wiesławą. Wyłudzili blisko 6 mln zł.

Niemal 6 mln zł przywłaszczył sobie z rachunku znajomego 81-letni Jan Z.

Do przestępstwa – jak powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury, prok. Marcin Saduś – miało dojść m.in. w związku ze sprzedażą kilku nieruchomości. Jan Z. miał formalne pełnomocnictwa do rachunków bankowych znajomego – również starszego mężczyzny oraz pełnomocnictwa do sprzedaży jego nieruchomości. Takich sprzedaży dokonywał w latach 2017-2011.

Mężczyzna nie podawał swojemu znajomemu rzeczywistych kwot uzyskanych ze sprzedaży, tylko zaniżone, a różnicę przelewał na własny rachunek. Dokonywał również wypłat gotówkowych z rachunku pokrzywdzonego, by w końcu przelać całość kwoty ze sprzedaży jednej z nieruchomości na własny rachunek bankowy.

81-latkowi w ukryciu pieniędzy pomagały dwie kobiety, które przyznały się do winy – w przeciwieństwie do “herszta”. U podejrzanych znaleziono 700 tys. zł w gotówce. Wszystkim – jak podaje onet.pl – grodzi do 10 lat za kratkami.

Być może bohaterowie zainspirowali się Gangiem Olsena – popularnym duńskim serialem, w którym mózgiem gangu był niewysoki, dystyngowany w wyglądzie, niemłody wówczas Egon Olsen, który słynął z genialnych pomysłów i specjalizował się w otwieraniu sejfów produkcji Franza Jägera z Berlina. Mimo tych umiejętności gang nie miał szczęścia do udanych skoków.

Polski gang mógł też zasugerować się filmowymi przygodami krajowej produkcji filmowej – chodzi mianowicie o komedię “Rififi po szcześćdziesiątce”. Bohaterami są dziarscy panowie 60+, niegdyś szkolni koledzy. Kilku z nich osiadło na prowincji, w miejscowości o wdzięcznej nazwie Nowe Jorki. Trochę nieoczekiwanie dla siebie z biegiem lat zasmakowali w statecznej, wręcz mieszczańskiej egzystencji. Jednak gdy jeden z nich (swoją drogą oszust i nałogowy karciarz) popadł w poważne długi, koledzy ze szkolnej ławy postanowili mu pomóc. W efekcie grupa obrabowała miejscowy bank, ale – pisząc bardzo oględnie – nie był to standardowy skok.

Więcej: www.onet.pl/www.sprawnypo40.pl
Fot.: olsenbande-com (CC-BY-SA-2.0-DE)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *