nanga parbat mackiewicz

42-letni Mackiewicz został na Nanga Parbat. Francuzka uratowana

Opublikowano: 28 stycznia 2018

W niedzielę (28 stycznia) rano Adam Bielecki, Denis Urubko oraz Jarosław Botor i Piotr Tomala sprowadzili Elisabeth Revol do bazy, a stamtąd wszystkich zabrały dwa helikoptery. Prognozy pogody nie były optymistyczne, dlatego nie zdecydowano się pójść po Tomasza Mackiewicza.

Przewidywano, że polscy himalaiści trasę pokonają w 16 godzin, ale poruszali się bardzo szybkim tempem i znaleźli się przy Francuzce po około ośmiu godzinach. Revol ma odmrożenia na stopach. Jest też informacja, że są u niej kłopoty ze sprawnością rąk – podaje tvn24.pl.

Według kilku źródeł (osób koordynujących akcją ratunkową przeprowadzaną podczas zejścia) para zdobyła szczyt i to podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej, obrzęku płuc i mózgu, śnieżnej ślepoty oraz licznych odmrożeń i pozostał sam na wysokości ok. 7300 metrów.

Na razie pogoda daje małe szanse na podjęcie akcji poszukiwawczej Polaka, ale nie jest wykluczona. Druga sprawa, że ratownicy po takiej akcji muszą odpoczywać nawet dwie doby.

Gdy Revol w nocy z czwartku na piątek poinformowała, że ona i Mackiewicz mają problem z zejściem, zadzwoniono z zapytaniem o pomoc do uczestników wyprawy na K2. Zgłosili się wszyscy  -12.

Tomasz Mackiewicz urodził się w 1975 r. W młodości był uzależniony od heroiny, leczył się w ośrodkach Monaru. Następnie podróżował po świecie, m.in. w Indiach uczył angielskiego trędowate dzieci, którymi opiekowała się Helena Pyz. W Polsce prowadził firmę zajmującą się stawianiem masztów na potrzeby przyszłych farm wiatrowych.

W 2008 r. wraz z Markiem Klonowskim „za wyczerpujący trawers Mount Logan” otrzymał Kolosa w kategorii wyczyn roku. Był to jego pierwszy poważny – i nagrodzony – sukces wysokogórski. Pieniądze na swoje wyprawy zbierał m.in. za pomocą crowdfundingu.

W 2009 r. zdobył samotnie Chan Tengri. Kilkukrotnie usiłował zdobyć zimą Nanga Parbat, m.in. z Klonowskim docierając na wysokość 7400 metrów. Na przełomie 2015 i 2016 roku wraz z Francuzką Élisabeth Revol dotarli na wysokość 7200 metrów. W tym czasie kilka zespołów próbowało zdobyć jeden z dwóch ostatnich niezdobytych zimą ośmiotysięczników – udało się to w lutym międzynarodowej ekipie w składzie Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali.

Ostatnią, siódmą próbę zdobycia Nanga Parbat zimą, podjął ponownie z Élisabeth Revol.

Dwukrotnie żonaty, ma dwoje dzieci z pierwszego i dwoje z drugiego małżeństwa.

Źródło: tvn24.pl/sprawnypo40.pl
Fot.: Ahmed Sajjad Zaidi/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
nanga parbat pomoc
Polska ekipa ratunkowa dotarła już spod K2 pod szczy...
nanga parbat akcja ratunkowa
Akcja ratunkowa Tomasza Mackiewicza i Francuzki Elis...