neurogra

● Neurogra poprawia pamięć o ponad 30 proc. Stworzyli ją Polacy

Opublikowano: 31 maja 2017

Aplikacja Neurogra powstała przy udziale naukowców z Uniwersytetu SWPS i jest dostępna od końca 2016 r. Służy do trenowania procesów poznawczych, w tym pamięci i koncentracji. Analizy pokazują, że użytkownicy pomiędzy 40. a 50. rokiem życia poprawiają pamięć krótkotrwałą o ponad 30 proc.

Neurogra obejmuje ćwiczenia, za pomocą których można poprawić pamięć, szybkość podejmowania decyzji czy koncentrację. Aplikacja zawiera sześć programów treningowych przygotowanych z myślą o osobach o różnych potrzebach. Program korzysta z doświadczeń zebranych w konsekwencji trwającego od kilkunastu lat naukowego zainteresowania treningami poznawczymi – czyli wspomagającymi procesy takie jak pamięć czy koncentracja.

Aplikacja Neurogra jest wynikiem prac prowadzonych przez lata z naukowcami z Uniwersytetu SWPS – tłumaczy współtwórca aplikacji, Olaf Furmanek.

Stworzono ją na bazie doświadczeń wyniesionych z funkcjonującej od trzech lat strony internetowej www.neurogra.pl. W ramach tej platformy zorganizowaliśmy również kilka akcji z cyklu “Podrasuj sobie mózg”, w których łącznie wzięło udział ok 15 tys. osób – co dało nam dużo danych do dalszej pracy nad aplikacją – dodaje.

Należy zwracać uwagę na wiek osób badanych. Można bowiem wyróżnić szczególne okresy w życiu, w których treningi poznawcze się bardziej przydają. Jest to np. okres szkolny czy okres starzenia się – opowiada PAP psycholog poznawczy z Uniwersytetu SWPS, prof. Hanna Bednarek

Analizy dokonane przy projektowaniu Neurogry pokazują, że użytkownicy pomiędzy 40. a 50. rokiem życia poprawiają swoją pamięć krótkotrwałą o ponad 30 proc. Z kolei gracze, którzy ukończyli 60 rok życia, w trakcie kilkudziesięciu sesji mogą zwiększyć szybkość podejmowania decyzji do poziomu ludzi młodszych o 40 lat.

Trening umysłu jest też szczególnie pomocny u wielu pacjentów klinicznych, u których działa on podobnie jak rehabilitacja w przypadku zaburzeń fizycznych.

Mamy tutaj na myśli osoby po mikrowylewach, udarach czy wypadkach z uszkodzeniami mózgu, prowadzących np. do zaburzeń pamięci lub mowy – tłumaczy prof. Bednarek. – Poprzez odpowiednio dobrane treningi poznawcze można usprawnić takie funkcje poznawcze jak percepcja, uwaga, pamięć, funkcje wykonawcze, logiczne myślenie, funkcje języka i mowy – podsumowuje.

W tym celu wykorzystywane są również różnego rodzaju aplikacje, w tym m.in. polska Neurogra.

Najlepsze efekty osiągną osoby posiadające jakiekolwiek deficyty funkcji poznawczych, czyli odczuwające pogorszenie pamięci, koncentracji czy szybkości reakcji – mówi PAP Olaf Furmanek. – Z kolei jeśli mielibyśmy kategoryzować użytkowników wiekowo, to prawdopodobnie największych postępów mogą dokonać osoby dojrzałe, u których funkcje poznawcze naturalnie się pogarszają – dodaje.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...