niedosłuch

Niedosłuch obniża jakość życia. Wybierz nowoczesny aparat słuchowy

Opublikowano: 30 grudnia 2019

Problemy z niedosłuchem dotykają dzisiaj wielu osób. Można jednak skutecznie im zaradzić. Najlepsze rozwiązanie to nowoczesny aparat słuchowy!

Niedosłuch jest zaburzeniem słuchu, które polega na pogorszonej jakości słyszenia dźwięków. Aktualnie na taki ubytek słuchu narzeka coraz więcej osób – nie tylko starszych, ponieważ dotyka on także młodszych wiekiem. Na szczęście, nowoczesne aparaty słuchowe nie tylko potrafią znacznie poprawić jakość słuchu, ale również mogą być niemalże niewidoczne.

Co najczęściej powoduje ubytek słuchu? W jaki sposób objawiają się problemy ze słuchem? Jak przebiega badanie słuchu w kierunku niedosłuchu? Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

Co najczęściej powoduje ubytek słuchu?
Niedosłuch, czyli ubytek słuchu spowodowany nieprawidłowym przewodzeniem lub odbiorem dźwięków, może mieć różne przyczyny.

Problemy ze słuchem mogą pojawiać się już w młodszym wieku jako wynik wad w rozwoju narządu słuchu. Mogą one pojawić się także jako efekt zażywania leków ototoksycznych, w wyniku przebytych infekcji, w tym także popularnych infekcji wirusowych – różyczka, świnka, odra. Ponadto ubytek słuchu może być powiązany z urazami mechanicznymi ucha.

Najczęściej jednak problem ten dotyka osób starszych – wówczas diagnozuje się u nich tak zwany niedosłuch starczy. Najczęściej zaburzenia słuchu pojawiają się po 50. roku życia. Szacuje się, że w wieku powyżej 65. roku życia ma je już około 23 proc. populacji, a po 75. roku życia nawet około 35 proc. seniorów.

W jaki sposób objawiają się problemy ze słuchem?
Objawy wskazujące na niedosłuch mogą być zróżnicowane i często zdarza się, że są bagatelizowane. Ponadto osoba, która ich doświadcza, może sama nie zdawać sobie sprawy ze swojej dolegliwości. Wówczas problem wcześniej mogą zacząć zauważać jej bliscy.

Na ubytek słuchu mogą wskazywać:

  • podnoszenie głosu w trakcie rozmowy
  • proszenie rozmówcy o powtórzenie wypowiedzi
  • problemy ze słyszeniem głosów w hałasie
  • bardzo głośne rozmawianie przez telefon
  • zawroty głowy
  • stale pojawiające się szumy uszne
  • pogłaśnianie telewizora, radia
  • unikanie kontaktów z innymi osobami
  • pogorszona pewność siebie

Gdy te objawy zauważamy u siebie albo też u bliskiej nam osoby, warto pomyśleć o tym, aby zapisać się na badanie słuchu, podczas którego będzie można dokładnie określić stan narządu słuchu.

Jak przebiega badanie słuchu w kierunku niedosłuchu?
Aktualnie badania słuchu wykonuje się z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, które w sposób bezbolesny, a przy tym bardzo skuteczny pozwalają na wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości.

Najczęściej badania słuchu wykonuje specjalista – protetyk słuchu. Nie jest on lekarzem, ale posiada odpowiednie wykształcenie do prowadzenia badań tego typu. W razie potrzeby może on także skierować pacjenta na dodatkową konsultację do laryngologa – lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem chorób słuchu.

Protetyk słuchu najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad, w którym pyta o stan zdrowia, przebyte choroby, zażywane leki, stopień sprawności. Następnie wykonuje odpowiednie badania słuchu. Badania te nie wymagają specjalnego przygotowania oraz są bezbolesne, nieinwazyjne.

Rodzaje badań słuchu:

  • otoskopia – badanie wnętrza ucha z użyciem otoskopu – lupy z latarką
  • PTA – audiometria tonalna – badanie progu słyszalności – podczas badania pacjent proszony jest wtedy o naciśnięcie przycisku przy usłyszeniu dźwięku
  • audiometria mowy – badanie uzupełniające do audiometrii tonalnej z użyciem audiogramów mowy
  • tympanometria (audiometria impedancyjna) – badanie błony bębenkowej na zmiany ciśnienia, przebiega z użyciem sondy pomiarowej umieszczanej w uchu
  • UCL – badanie progu dyskomfortu dźwięków

Po wykonaniu badań protetyk słuchu może określić stopień ubytku słuchu u pacjenta, a potem dobrać dla niego odpowiedni aparat słuchowy.

Jak wybrać nowoczesny aparat słuchowy?
Aktualnie aparaty słuchowe to szeroka gama urządzeń, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją, a także sposobem umieszczenia w uchu. Na co można się zdecydować?

Rodzaje aparatów słuchowych:

  • aparat słuchowy zauszny (BTE) – aparat słuchowy umieszczany za uchem, wyposażone w przewód ze słuchawką umieszczaną w uchu
  • aparat słuchowy ze słuchawką umieszczaną w kanale (RIC) – noszony za uchem, przy czym jego słuchawka znajduje się w kanale, urządzenie jest mniejsze niż aparat BTE
  • aparat słuchowy wewnątrzuszny (ITE) – w całości znajduje się w uchu, jest słabo widoczny
  • aparat słuchowy wewnątrzkanałowy (CIC) – te nowoczesne aparaty słuchowe są najdroższe, ale także są całkowicie niewidoczne, ponieważ umieszczane są w kanale słuchowym

Aby aparat słuchowy okazał się komfortowy w użyciu, a przy tym zapewniał właściwą jakość słuchu i estetykę, warto postawić na sprawdzone marki. Jedną z nich są aparaty słuchowe firmy Bernafon, które dostępne są w wielu wariantach.

Z pełną gamą aparatów słuchowych marki Bernafon można zapoznać się na stronie: https://www.bernafon.pl/products.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *