Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – kiedy zaczyna się problem?

Opublikowano: 30 września 2020

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja to dosyć powszechna dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Taki mimowolny i niekontrolowany wyciek moczu najczęściej wywoływany jest przez gwałtowniejsze czynności, np. kichnięcie, śmiech, wysiłek fizyczny lub podnoszenie cięższych przedmiotów. Mimo, iż przypadłość ta jest chorobą, którą powinno się leczyć to jednak wiele osób unika specjalisty, wstydząc się swojej krępującej dolegliwości. Kiedy zaczyna się więc problem nietrzymania moczu i jak należy sobie z nim skutecznie radzić?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to niezamierzone i mimowolne, całkowite lub częściowe opróżnianie pęcherza moczowego. Mimo, iż tego typu przypadłość dotyczy głównie kobiet to jednak już, co piąty mężczyzna zauważa u siebie poważne problemy z prawidłowym utrzymaniem moczu. Częstotliwość wystąpienia schorzenia znacząco wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej pojawiając się dopiero po czterdziestym roku życia. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nietrzymanie moczu nie jest naturalną konsekwencją starzenia, dlatego koniecznie trzeba podjąć się jego natychmiastowego leczenia.

Rodzaje nietrzymania moczu

W zależności od przyczyn i stopnia zaawansowania problemu wyróżnia się cztery główne rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe – niekontrolowane popuszczanie moczu związane z nagłym napięciem powłok brzusznych. Najczęściej występuje w trakcie wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu albo śmiechu;
  • naglące –  mimowolna utrata moczu wskutek nadmiernego parcia na cewkę moczową. Do opróżniania dochodzi przeważnie w drodze do toalety;
  • z powodu przepełnienia pęcherza – nagły wyciek moczu spowodowany rozciągniętym i przepełnionym pęcherzem;
  • funkcjonalne nietrzymanie moczu – dotyczy niezdolności pójścia do toalety z powodu ograniczeń fizycznych, niepełnosprawności lub upośledzeń umysłowych.

Objawy nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, którego objawy rozwijają się w różnym stopniu. Najczęściej tę dolegliwość można rozpoznać po nagłym ulewaniu niewielkiej ilości moczu podczas kaszlu lub śmiechu. Z pewnością niepokojące okażą się także częstsze wizyty w toalecie połączone wraz z silnym pragnieniem oddania moczu lub naglące, mocne parcie na pęcherz. W takich sytuacjach, warto skonsultować się ze specjalistą, który rozpocznie właściwe leczenie i nie dopuści do znaczącego pogorszenia się istniejących już objawów. Osoby borykające się z tym problemem powinny również zwrócić uwagę na powszechnie dostępne produkty przy nietrzymaniu moczu. Takie artykuły skutecznie chronią przed krępującymi skutkami tej dolegliwości, jednocześnie zapewniając wysoki komfort codziennego funkcjonowania.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu?

Chociaż problem nietrzymania moczu może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy przebyte choroby to jednak istnieją czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia właśnie tej przypadłości. Zdecydowanie częściej dolegliwość objawia się u kobiet po czterdziestym roku życia. Panie przeważnie borykają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ponadto ciąża, poród, a także menopauza mogą w dużym stopniu przyczynić się do osłabienia mięśni dna miednicy odpowiadających za prawidłowe trzymanie moczu.

Warto też wspominać, że wraz z wiekiem mięśnie pęcherza oraz cewki moczowej zaczynają stopniowo słabnąć, co często doprowadza do wystąpienia nietrzymania moczu. Podobnie dzieje się w przypadku osób otyłych, których waga zwiększa nacisk na pęcherz. Schorzenie częściej występuje też u palaczy oraz u pacjentów po przebytych chorobach neurologicznych.

Nietrzymanie moczu – niezwykle krępujący problem

Utrata kontroli nad własnym pęcherzem jest dosyć wstydliwą przypadłością, o której wiele osób nie chce nawet wspominać. Ciągle postępująca dolegliwość oraz krępujące popuszczania często przyczyniają się do znaczącego ograniczenia życia społecznego. Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu zaczynają więc unikać spotkań towarzyskich, a nawet całkowicie rezygnują ze zbliżeń intymnych z partnerem. Niepewność wynikająca z niekontrolowanego ulewania moczu wywołuje obawy i lęk, przez co negatywnie wpływa na jakość codziennego życia. W takich przypadkach niezbędna okaże się wizyta u lekarza, który postawi właściwą diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu jest krępującą dolegliwością oddziałującą na nasz komfort psychiczny i fizyczny. Niezależnie od przyczyny wystąpienia problemu, warto wprowadzić rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwią codzienne funkcjonowanie. Specjalna nieprzemakalna bielizna oraz wkładki pomogą utrzymać odpowiednią higienę, a specjalistyczne leczenie w końcu całkowicie wyeliminuje problem.

Maja Krukowicz

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...