OC dla seniorów

Ubezpieczenie OC dla osób 65+. Od czego zależy cena?

Opublikowano: 4 czerwca 2019

Jesteś wieloletnim kierowcą, ale od kilku lat nie masz swojego samochodu, bo najczęściej chodzisz pieszo, a w odleglejsze strasy jeździsz z córką lub wnuczkiem. Uznałeś jednak, że nie chcesz ich obciążać i kupisz swoje auto. Co powinieneś wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Czy zapłacisz za nie więcej z uwagi na wiek, czy może mniej? Przekonaj się!

Cena składki OC dla seniorów
Na cenę polisy OC wpływają czynniki związane między innymi z historią jazdy oraz danymi osobowymi. Możesz np. otrzymać zniżkę za fakt posiadania małżonka i dzieci, ale zwyżkę za mieszkanie w dużym mieście, w którym ryzyko doprowadzenia do szkody drogowej jest większe.

W świetle danych dotyczących doświadczenia na drodze i sposobu jazdy seniorzy zdecydowanie wypadają korzystnie. Okazuje się, że w statystykach policyjnych figurują jako kierowcy najmniej kolizyjni. Jeżdżą ostrożnie, spokojnie i rozważnie. Stosują się do przepisów. Bardzo rzadko przekraczają dozwolone limity prędkości. Z uwagi na te aspekty oferowane im w towarzystwach ubezpieczeniowych OC jest bardzo tanie. Sprawdź, ile kosztuje: https://kioskpolis.pl/ile-kosztuje-oc-dla-seniora/.

Tanie OC dla seniora – jakie auto?
Abyś płacił za OC kupowanego samochodu jeszcze mniej, wybierz model w miarę nowy, maksymalnie kilkuletni. Im mniejsze zużycie części, tym analogicznie mniejsze ryzyko awarii na drodze, często prowadzącej do wypadku. Sprawdź w internecie, które marki i modele są statystycznie mało awaryjne – za wybranie takiego samochodu otrzymasz kolejną zniżkę.

Nie kupuj auta, które było przerabiane. Montaż instalacji gazowej lub wymiana silnika na większy podziałają na twoją niekorzyść – cena OC wzrośnie. Najlepsze będzie auto z małym silnikiem i niewielkimi przebiegami: aktualnym, średnim rocznym. Upewnij się również, że model nie zużywa dużo paliwa, żebyś nie wydawał wiele na bieżącą eksploatację.

Rejestracja auta jako współwłasność z seniorem
Zarejestrowanie samochodu jako współwłasność z seniorem to ogromna korzyść dla młodego kierowcy. Jeśli twój wnuczek płaci wysokie OC z uwagi na brak doświadczenia na drodze, a ty nie boisz się ewentualnej utraty zniżek za ubezpieczenie, bo nie masz swojego samochodu, zostań współwłaścicielem auta wnuczka.

Jak to działa? Cena składki OC wyliczana jest na podstawie danych wszystkich właścicieli samochodu. Młodemu kierowcy nie przypada wiele zniżek – tobie wprost przeciwnie. Pamiętaj jednak, że jeśli wnuczek będzie zwlekał z zakupem OC, spowoduje wypadek lub otrzyma karę pieniężną z uwagi na inne przewinienie, spłata będzie ciążyła na was obojgu jako na właścicielach pojazdu. Nie będzie miało znaczenia, kto częściej jeździ autem lub siedział za kierownicą w momencie zdarzenia.

Gdzie szukać taniego OC dla seniorów?
Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC dla swojego samochodu w porównywarce ubezpieczeniowej. Umieść w formularzu niezbędne dane – dotyczące ciebie, twojej historii jazdy oraz auta. Na liście ofert te najtańsze znajdziesz na górze. Wybierz jedną z nich, aby zaoszczędzić. Sprawdź też, czy i jakie dodatki oferuje ubezpieczyciel. Korzystne są np. ochrona zniżek i Bezpośrednia Likwidacja Szkód.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *