odkurzacz

Odkurzacz: jak wybrać sprzęt odpowiedni do potrzeb?

Opublikowano: 13 maja 2021

Rynek urządzeń domowych nieustannie ewoluuje. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć produkt, który nas w pełni usatysfakcjonuje. A z drugiej strony, czasem można się pogubić w gąszczu ofert – nawet rankingi nie są zbyt pomoce, ponieważ często się zmieniają. A zatem skąd wiedzieć, który odkurzacz będzie odpowiedni i spełni nasze wymagania? Oto kilka prostych rad.

Wiele osób wzdryga się na sam dźwięk odkurzacza. Wcale nie musi tak być, jeśli kupisz sprzęt, dzięki któremu odkurzanie stanie się dla ciebie przyjemnością. Chyba każdemu z nas trudno sobie wyobrazić utrzymanie czystości w domu bez odkurzacza, szczególnie wtedy, gdy mamy małe dziecko lub zwierzę, które gubi sierść. Do wyboru mamy tradycyjne i nowoczesne urządzenia z różnych półek cenowych. Które z nich wybrać?

Odkurzacz: rodzaje i typy

Wspomnieliśmy już, że wybór jest ogromny. Doprecyzujmy zatem, o jakich rodzajach odkurzaczy mowa.

 • odkurzacz workowy: jest to najpopularniejszy rodzaj odkurzacza, w którym zabrudzenia zbierane są do worków płóciennych lub papierowych. Worek może być zamienny lub stałego użytku.
 • odkurzacz bezworkowy: nazywany także “cyklonowym”. W tym przypadku zanieczyszczenia zbierane są do plastikowego zbiornika. Jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu od odkurzacza workowego, jest jednak jedno “ale”: gdy chcemy go opróżnić, trzeba się bardzo postarać, by nie rozsypać śmieci.
 • odkurzacz pionowy: coraz popularniejszy – występuje w dwóch wariantach: przewodowym oraz bezprzewodowym. Łączy je fakt, że urządzenie trzymamy w dłoni, nie musimy się więc mocno pochylać, ciągnąć odkurzacza za sobą i nadwyrężać kręgosłupa
 • odkurzacz wodny: zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym zbiorniku z wodą. Odkurzacz posiada filtr wodny
 • odkurzacz piorący: jak sama nazwa wskazuje, dzięki niemu można usunąć zanieczyszczenia z dywanów lub zebrać rozlane płyny

Jaki odkurzacz wybrać? Decyzja powinna wynikać z naszych potrzeb i zasobności portfela.

Kilka porad, które ułatwią ci zakup odkurzacza do domu

Przed zakupem powinieneś zastanowić się, który typ będzie najwygodniejszy do twojego mieszkania. Jaka jest jego powierzchnia? Jakie są podłogi? Czy masz dużo dywanów? Jakie rodzaje nieczystości sprzątasz najczęściej? Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na parametry urządzenia, wielkość worka bądź pojemnika, to, jak głośno działa dany sprzęt. Zwróć uwagę także na dodatkowe akcesoria, oferowane przez producentów.

Udostępnij ten post: • Monika pisze:

  Mam w domu dwa perskie koty i najlepszym rozwiązaniem jest dla mnie samojezdna roomba. Nie muszę codziennie sama latać z odkurzaczem tylko włączam robota a w tym czasie mogę odpoczywać.

 • Jan pisze:

  Warto jeszcze zwrócić na markę odkurzacza z uwagi na późniejszy ich serwis. W przypadku najtańszych odkurzaczy – można powiedzieć że są one są one jednorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zawroty głowy
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
Jak obniżyć ciśnienie krwi
Jak wynika z wielu badań co trzeci Polak ma problemy...
Domek narzędziowy
Jeśli masz ogród, to na pewno znasz problem przechowywania n...
osuszacz powietrza
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach może prowadzić do wie...
WhatsApp
Bardzo wiele osób korzysta obecnie z programu WhatsApp. Pozw...