odsypianie

Te badania trwały 13 lat. Temat: odsypianie w weekend

Opublikowano: 4 czerwca 2018

Praca naukowców z Karolinska Instytutet, Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych to pierwsze badanie, w którym starano się sprawdzić, jak oddziałują na długość życia różnice w czasie snu w „zwykłe” dni tygodnia i w dni wolne od pracy.

Odsypianie w weekendy zarywanych nocy w ciągu tygodnia może mieć sens – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych ze Szwecji i USA.

Jednak ich autorzy zastrzegają, że, choć trwały 13 lat objęły około 43 tysiące uczestników, mają one charakter obserwacyjny i ich wniosek jest na razie „spekulatywny”, a do jego potwierdzenia potrzeba wielu jeszcze doświadczeń.

„Sugerujemy, że mało snu w ciągu tygodnia może być zrekompensowane podczas weekendu dłuższym snem” – napisali w pracy opublikowanej na łamach Journal of Sleep Research.

Jakość i długość snu ma istotne znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i długości życia. Badacze przy okazji potwierdzili ustalenia innych naukowców, że osoby, które regularnie przesypiają dziewięć lub powyżej dziewięciu godzin na dobę, ryzykują… skróceniem życia.

Jako grupę kontrolną badacze wytypowali osoby, które przesypiały przez cały tydzień regularnie sześć do siedmiu godzin na dobę (zatem mniej więcej tyle, ile zaleca się snu dorosłej osobie).

Sprawdzali statystyki zgonów w grupie kontrolnej i pozostałych (m.in. przesypiających pięć i mniej godzin na dobę przez cały tydzień, czy też – pięć godzin i mniej podczas “zwykłych” dni tygodnia, ale siedem i więcej podczas weekendu).

Okazało się, że niedosypiający w ciągu tygodnia zmniejszali ryzyko zgonu w ciągu okresu obserwacji (13 lat), nadrabiając dłuższym snem w weekendy.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *