Santorini - Oia

Oia na Santorini i jej urokliwe uliczki

Opublikowano: 11 marca 2020

Oia to miasteczko znajdujące się na północno-zachodnim skraju Santorini. Jest ono położone w wyjątkowo malowniczym miejscu, na skraju krateru dawnego wulkanu. Jest to bardzo fotogeniczne miejsce, wypełnione zarówno perełkami tradycyjnej greckiej architektury, jak i wspaniałymi krajobrazami. Dodatkowo można skosztować tutaj wspaniałej śródziemnomorskiej kuchni. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim więcej i zaplanować jego zwiedzanie podczas pobytu na Santorini.

Magiczny zachód słońca

Jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Oia są ruiny zamku. Został on wybudowany w XV wieku w czasach, kiedy wyspą rządzili Wenecjanie. Miał chronić mieszkańców przed częstymi w tamtym okresie atakami pirackimi na Morzu Śródziemnym. Do dzisiaj przetrwały tylko jego ruiny, dodatkowo zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1956 roku.

Jednak chęć poznania historii wyspy nie jest jedynym powodem, dla którego jest to najpopularniejsze miejsce. To właśnie ruiny zamku uznawane są za najlepsze miejsce do oglądania zachodu słońca. Zachody słońca na Santorini z powodu swojej wyjątkowej urody stały się jedną z głównych atrakcji wyspy. Pomarańczowe i czerwone promienie słońca odbijające się nie tylko od chmur i morza, ale również od śnieżnobiałych ścian tradycyjnych domów, tworzą razem wyjątkowy spektakl. Nic dziwnego, że każdego dnia w okresie wakacyjnym tłumy turystów udają się w najlepsze miejsca, aby móc go podziwiać.

Santorini - Oia

Oia i jej urokliwe uliczki

Pomiędzy kaskadowo położonymi budynkami ciągnie się labirynt urokliwych wąskich uliczek. Zagłębienie się w niego pozwala na przeniesienie się w czasie i prawdziwe poczucie klimatu tego niezwykłego miejsca. Oia jest dobrze przygotowana na przyjęcie spacerujących po niej turystów. Można tu znaleźć wiele sklepików z pamiątkami i tradycyjnymi wyrobami rzemieślników. Na głodnych i spragnionych czekają małe przytulne kafejki, w których można napić się aromatycznej kawy i restauracje z miejscowymi przysmakami.

Najbardziej reprezentacyjna jest oczywiście główna ulica, na której znajdują się najbardziej eleganckie sklepy. Oprócz pamiątek można tu kupić również modne ubrania. Dodatkowo mieszczą się tutaj liczne księgarnie oraz antykwariaty ze starymi i nowymi książkami po grecku i po angielsku. Inną propozycją dla miłośników kultury są liczne galerie sztuki, które można tutaj zwiedzać.

Santorini - Oia

Sztuka i muzea

Kolejne miejsca, które warto odwiedzić, będąc w Oia, to galeria sztuki AK i muzeum marynarki. Galeria prezentuje prace lokalnych artystów Christoforosa Asimisa – malarza specjalizującego się w portretowaniu architektury i krajobrazów Santorini i Eleni Kolaitou – greckiej rzeźbiarki prezentującej swoje rzeźby łączące styl klasyczny z modernizmem. Z kolei muzeum marynarki to mieszcząca się na dwóch piętrach wystawa przedmiotów związanych z historią żeglarstwa na wyspie. Zawiera ono kolekcję modeli statków, uniformów oraz starych zdjęć i dokumentów dotyczących lokalnych tradycji morskich.

Domy kapitanów

Jednymi z najokazalszych domów wartych zobaczenia są tak zwane domy kapitanów. Pochodzą one z czasów świetności miasta przypadających na przełom XIX i XX wieku i zostały zbudowane przez jego zamożnych mieszkańców, którzy pełnili funkcję kapitanów statków. Są one większe od innych domów, a ich fasady są zdecydowanie bardziej ozdobne od typowych domów znajdujących się na wyspie. Niektóre z nich wyróżniały się również posiadaniem otoczonego murem ogrodu, będącego widocznym znakiem bogactwa jego mieszkańców.

Santorini - Oia

Nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie

Oia posiada atrakcje również dla turystów preferujących aktywny wypoczynek. Jedną z najciekawszych propozycji ma znajdujący się w mieście ośrodek nurkowania. Jego oferta obejmuje zarówno organizację nurkowania z butlą dla osób posiadających już odpowiednie umiejętności i doświadczenie, jak i szkolenia dla osób początkujących. Osoby, które chcą spróbować czegoś prostszego, mogą zdecydować się na nurkowanie z rurką, które nie wymaga specjalnych umiejętności poza pływaniem, ale zapewnia niesamowite podwodne widoki związane z wulkanicznym pochodzeniem wysp.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Słowacja samochodem
Słowacja to kraj, który jest...
Mazury
Przez miłośników turystyki Mazury uznawane są za mie...
Kopalnia Soli w Wieliczce
Nie lubię ciasnych przestrzeni, nie lubię czuć się j...
o czym pamiętać wyjeżdżając na wakacje
Na tegoroczne wakacje wiele osób czekało z ogromnym wytęskni...
Talaria Resort & Spa
Izolacja wywołana pandemią sprawiła, że jesteśmy spragnie...