okulary przeciwsłoneczne

● Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne

Opublikowano: 20 maja 2017

Okulary przeciwsłoneczne – co oznaczają umieszczone na nich symbole? Czy w każdych możesz prowadzić samochód? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował obszerny poradnik, jak właściwie dobrać “letnie szkła”.

Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?

• Zwróć uwagę na oznakowanie, szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorię zastosowanego filtra – od 0 do 4. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Dlatego, np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania w górach, czy na pustyni. Nie mogą być stosowane do jazdy samochodem.

• Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsza będzie szybka okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz eliminując niepotrzebne odbicia. Jest on szczególnie wskazany do prowadzenia pojazdów.

• W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w jęz. polskim – szukaj załączonej informacji.

• Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.

• Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.

• Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.

• Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczał twojego pola widzenia.

Cały poradnik UOKiK do pobrania TUTAJ.

Więcej: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...