opinie ketonal

Pierwsze opinie na temat ketonalu bez recepty

Opublikowano: 6 marca 2020

Od października 2017 roku produkowany przez SANDOZ Ketonal można nabyć bez recepty. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do skutecznego i charakteryzującego się wysokim profilem bezpieczeństwa leku przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego.

Ketonal bez recepty – początki zmiany klasyfikacji farmaceutycznej
SANDOZ to jedna z bardziej znanych firm farmaceutycznych. Zajmuje się produkcją leków na receptę, bez recepty oraz leków biologicznych, zwanych inaczej biofarmaceutykami. Od września 2016 roku firma rozpoczęła starania o zmianę przepisów dotyczących przynależności do kategorii farmaceutycznej ketonalu, który skutecznie zwalcza ból. Stosuje się go m.in. przy bólach reumatycznych, menstruacyjnych, bólach kręgosłupa, zębów, głowy, po operacjach i urazach. Za przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działanie ketonalu odpowiada zawarta w nim substancja czynna o nazwie ketoprofen. Zalicza się go do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ketonal Active – dostępny bez recepty
Trwające niemal rok działania SANDOZ przyniosły zamierzony efekt. Od października 2017 roku do zakupu ketonalu nie jest potrzebna recepta. Lek w dawce 50 mg sprzedawany jest pod nazwą Ketonal Active (wyższe dawki wydawane są nadal tylko na podstawie przepisu lekarza). Decyzję tę podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jednym z wystosowanych przez SANDOZ argumentów była wprowadzona wcześniej możliwość zakupu tego leku bez recepty przez mieszkańców wielu innych państw, w tym m.in.: Francji, Włoch, Holandii, Słowacji czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dodatkowo na polskim rynku farmaceutycznym inne leki zaliczane do tej samej grupy co ketoprofen – NLPZ (np. ibuprofen, naproksen czy deksketoprofen) od lat można kupować bez przepisu lekarza.

Ketonal bez recepty a ryzyko nadużywania środków przeciwbólowych
Statystyki wskazują, że Polacy są faktycznie w czołówce europejskich krajów pod względem ilości przyjmowanych środków o działaniu przeciwbólowym. Pacjent, podejmując decyzję o zakupie i zażyciu farmaceutyku, powinien przede wszystkim pamiętać o odpowiednim dawkowaniu leku, zgodnym z załączoną ulotką. Nadmienić należy, że oferowany przez SANDOZ Ketonal bez recepty służy wyłącznie do doraźnego stosowania, a jego dawkowanie ustalono na trzy tabletki na dobę, maksymalnie przez pięć dni. W przypadku przedłużających się dolegliwości zawsze zalecany jest kontakt ze specjalistą.

Ketonal bez recepty – pomoc w walce z bólem
Wprowadzenie ketoprofenu do powszechnej sprzedaży dało pacjentom możliwość skutecznej walki z bólem różnego pochodzenia. Obowiązujące jeszcze do niedawna recepty mocno ograniczały potrzebującym szybki dostęp do ketonalu. Lek ten ceniony jest za wysoką skuteczność przeciwbólową i działanie przeciwzapalne. W sieci znaleźć można wiele pozytywnych opinii chorych, którzy sięgnęli po Ketonal Active podczas walki z bólem. Zawarty w leku ketoprofen nie tylko pomaga w obniżeniu gorączki, ale też niweluje ból np. po usunięciu ósemek. Tabletki, które można kupić bez recepty, poza skutecznością, wyróżniają się także bardzo szybkim działaniem. Pacjenci podkreślają, że bardzo szybko odczuwają ulgę, a ich stan poprawia się już po zażyciu pierwszej tabletki.

Bezpieczne dawkowanie Ketonalu bez recepty
Stosowanie ketoprofenu w nieodpowiednich dawkach, niezależnie od wybranego farmaceutyku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Nie ma bowiem leku, którego niewłaściwe przyjmowanie nie wiązałoby się z możliwymi reakcjami ubocznymi. Specjaliści podkreślają, że każdy lek wydawany bez recepty jest bezpieczny, o ile stosuje się go zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na dołączonej do opakowania ulotce. Producenci leków prowadzą stałą kontrolę nad częstością występowania skutków ubocznych – nieustannie zbierają i gromadzą informacje dotyczące bezpieczeństwa. Nadmienić należy, że Ketonal Active charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.

Podsumowując, dopuszczenie Ketonalu Active do sprzedaży bez ograniczeń zostało dokonane na podstawie kompleksowej analizy przeprowadzonej przez szerokie grono ekspertów, a decyzja zatwierdzona została przez naczelne instytucje, jak Ministerstwo Zdrowia i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *