papierosy IQOS

Papierosy IQOS: Polacy sprawdzili, czy faktycznie mniej szkodzą

Opublikowano: 27 października 2017

W kwietniu br. tytoniowy gigant Philip Morris International wypuścił na polski rynek nowy, potencjalnie mniej szkodliwy dla zdrowia wyrób tytoniowy – IQOS. Polscy naukowcy z PAN sprawdzili, jak na nasze komórki wpływa dym zarówno z wprowadzonej “nowości”, jak i z tradycyjnych papierosów.

Papierosy IQOS zaliczają się do tzw. produktów o potencjalnie obniżonym ryzyku, ponieważ mogą obniżyć możliwość zachorowań na schorzenia najsilniej związane z paleniem tytoniu: raka płuc, obturacyjną chorobę płuc czy choroby układu krążenia. IQOS przypomina tradycyjny papieros, ale tytoń w nim jest podgrzewany, a nie spalany.

Naukowcy z zespołu badawczego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania porównujące, jak substancje powstające podczas spalania konwencjonalnego papierosa oraz podgrzewania tytoniu wpływają na funkcjonowanie mitochondriów w ludzkich komórkach nabłonka oskrzeli.

Eksperyment wykazał, że w podgrzewanym tytoniu powstaje mniej substancji szkodliwych. Ich stężenie jest zredukowane do mniej więcej 90 proc. tego, co znajduje się w papierosie referencyjnym.

Mitochondria hodowane w pożywce z substancjami pochodzącymi z dymu konwencjonalnego papierosa wykazywały spadek produkcji energii, nadmiar produkcji aktywnych form tlenu, co ma przełożenie na powstawanie mutacji w jądrowym i mitochondrialnym DNA. Powstało też wiele uszkodzeń oksydacyjnych w lipidach i białkach, w tym tych mających działanie antyoksydacyjne.

Uczeni twierdzą, że substancje powstające przy podgrzewaniu tytoniu mają znacznie mniej negatywny wpływ na mitochondria niż te z dymu klasycznego papierosa – pisze Gazeta Wyborcza.  Podkreślają jednak, że ostateczny głos, czy papierosy IQOS mają mniej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie niż papierosy tradycyjne, należy do lekarzy.

Więcej: www.wyborcza.pl
Fot.: Vaping360/Flickr.com (CC BY 2.0)

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...