Protezy zębowe

Protezy zębowe — rodzaje i ich cena

Opublikowano: 31 marca 2020

Protezy zębowe to rozwiązanie oferowane dziś przez wiele gabinetów stomatologicznych. Takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla osób, które borykają się z problemami wynikającymi z braków w uzębieniu. Jeszcze kilka lat temu, pacjenci skarżyli się, że sztuczne szczeki są nieestetyczne i stosunkowo łatwe do rozpoznania przez osoby postronne. Dziś technologia poszła do przodu, a na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które są nie tylko wygodne, ale również estetyczne i do złudzenia przypominające naturalne zęby. Nowoczesne protezy zębowe to przepis na piękny i zdrowy uśmiech. Jaką protezę zębową wybrać dla siebie? Ile to kosztuje? Oto najważniejsze informacje.

Czym jest proteza zębowa i kiedy warto o niej pomyśleć?

Proteza zębowa to rodzaj całościowego lub częściowego uzupełnienia wykonywanego w jamie ustnej. Jego celem jest wypełnienie przestrzeni, w której brakuje jednego lub kilku zębów, a także odbudowa poszczególnych zębów. Wielu pacjentów sądzi, że o takim rozwiązaniu warto pomyśleć wyłącznie ze względów estetycznych, jednak to nie prawda. Protezy zębowe nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również pomagają zniwelować problemy zdrowotne w jamie ustnej.

Jeśli braki w uzębieniu występują przez dłuższy czas, dochodzi do przesuwania się zębów, a w rezultacie do zaburzenia ich właściwego ułożenia. Co więcej, nieodpowiednio zabezpieczane z dwóch stron zęby stają się niestabilne i podatne na uszkodzenia oraz wypadania. Brak nawet jednego zęba może również powodować u pacjenta problemy ze spożywaniem pokarmów. Jeśli więc borykamy się z taką przypadłością, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa i wykonać profesjonalną protezę.

Rodzaje protez wraz z cenami

Najprostszy podział protez obejmuje protezy ruchome i stałe. Te pierwsze powinny być zdejmowane na noc, co umożliwia odpoczęcie śluzówki, dziąseł i całej jamy ustnej. Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, są montowane przez dentystę w gabinecie, a pacjent nie może i nie powinien samodzielnie ich zdejmować.

Kolejny podział dotyczy wielkości protezy, a mówiąc dokładniej-ilości zębów, które ma ona zastępować. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz może zaproponować uzupełnienie jednego zęba lub nawet całej szczęki. Zarówno protezy częściowe, jak i całkowite, powinny zostać wykonane i założone z należytą starannością, bowiem ich użytkowanie i tak wymaga od pacjentów czasu na przyzwyczajenie.

Podziału protez można dokonać również ze względu na stopień ich elastyczności. Zależy od przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane mocowania:

 • Proteza acetalowa – nazywana również półelastyczną, ponieważ dzięki stosunkowo miękkim mocowaniom, częściowo dopasowuje się do kształtu szczęki i pozostaje odporna na odkształcenia.
 • proteza akronowa – wysoce funkcjonalna, niemal niewidoczna i wyjątkowo wygodna w codziennym noszeniu, jednak możliwa do założenia tylko w przypadku pacjentów, cierpiących na brak kilku zębów
 • Proteza nylonowa — będąca jednym z najnowszych rozwiązań w dziedzinie protetyki. Protezy elastyczne są cienkie, a przez to wygodne w noszeniu, jednak szybko ulegają odbarwieniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc u pacjentów, którzy posiadają co najmniej jeden własny ząb oraz poświęcają dużą uwagę codziennej higienie jamy ustnej.

Protezy zębowe różnią się między sobą również materiałem, którego zostały wykonane. Wśród wypełnień ruchomych, można wyróżnić kolejno:

 • Akrylowe — są zdecydowanie najtańsze, a ich cena waha się od 60 do 150 zł za jeden ząb wraz z montażem. Warunkiem założenia tego rodzaju protezy, jest obecność zdrowych zębów po dwóch stronach wypełnienia.
 • Częściowe protezy szkieletowe — będące zdecydowanie stabilniejsze niż pierwsza propozycja. Wynika to z faktu, że protezy szkieletowe opierają się na metalowych konstrukcjach, dzięki czemu proces przyzwyczajania się do nich jest zdecydowanie krótszy. Takie rozwiązanie niesie jednak ze sobą znacznie wyższe koszty: od 800 zł wzwyż.
 • nakładkowe – opierają się bezpośrednio na implantach. Takie rozwiązanie nie tylko nie naraża dziąseł na nadmierne obciążenie, ale również gwarantuje zdecydowanie wyższy komfort użytkowania oraz krótszy czas niezbędny na adaptację. Cena pojedynczego zęba, wchodzącego w skład protezy nakładkowej, to około 500 zł.

Protezy zębowe stałe dzielą się nie inaczej:

 • Proteza akrylowa mocowana jest z pomocą specjalnego kremu dostępnego w aptece, a jej koszt to około 150 zł za pojedynczy ząb.
 • Proteza mocowana na implantach to wydatek rzędu 1500 zł. Za wysoką ceną idzie jednak wyraźnie odczuwalny komfort użytkowania takiego uzupełnienia, które będzie służyło pacjentowi przez wiele lat.

W przypadku, kiedy pacjent nie posiada ani jednego własnego, zdrowego zęba, doskonale sprawdzają się protezy całkowicie osiadające z akrylu.

Jak przyzwyczaić się do protezy?

Bez względu na to, na jaką protezę ostatecznie zdecyduje się pacjent, potrzebny będzie czas, aby się do niej przyzwyczaić. Właściwe i codzienne użytkowanie sztucznych zębów wymaga nie tylko cierpliwości, ale również konsekwentnej nauki żucia i gryzienia. Na początku konieczne będzie dzielenie pokarmów na niewielkie kęsy, unikanie twardych produktów, a także wyraźne artykułowanie słów w rozmowie. Pomocne może się również okazać czytanie na głos, w celu szybszego przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Warto to jednak zrobić, ponieważ decydując się na wypełnienie protetyczne, pacjenci stawiają jednak istotny krok w walce o swoje zdrowie. Rozwój technologii dotyczy dziś również obszarów stomatologiczno-protetycznych, dzięki czemu z roku na rok wzrasta gama rozwiązań, z których mogą skorzystać osoby chcące poprawić stan swojego uzębienia. Czasem wystarczy mini proteza, innym razem niezbędne jest założenie wypełnienia całościowego, dlatego warto zasięgnąć porad specjalistów i znów cieszyć się pięknym uśmiechem.

Nowoczesne metody mocowania protez zębowych Warsaw Dental Center

Udostępnij ten post: • Anastasia pisze:

  MISJA
  Warsaw Dental Center to miejsce, gdzie pasja i profesjonalizm łączą się w trosce o naszych pacjentów. Nasza najważniejsza misja to zapewnienie pełnego komfortu, bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości usług stomatologicznych.

  Nasza klinika, usytuowana na malowniczym warszawskim Powiślu, zachwyca nie tylko swoim designem, ale również wykwalifikowaną kadrą, która sprawia, że wizyta u stomatologa staje się pozytywnym doświadczeniem.

  Niezwykle dbamy o stworzenie kameralnej, przyjaznej i dyskretnej atmosfery, gdzie każdy pacjent otrzymuje indywidualne podejście oraz pełen zakres usług. Nasze zaangażowanie w pracę z pacjentami stawia ich w centrum naszego zainteresowania. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im pełen komfort, na który w pełni zasługują.

 • Olek_32 pisze:

  Równie istotna jak wybór odpowiedniego rodzaju protezy jest też jej późniejsza higiena, a niestety sporo ludzi zaniedbuje ten aspekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...