in vitro

Przygotowanie się do zabiegu in vitro

Opublikowano: 12 czerwca 2021

Brak możliwości naturalnego poczęcia dziecka to dla wielu par ogromny problem. Wiąże się to nie tylko ze stresem, ale także z obwinianiem się – kobiety czują, że nie mogą spełnić swojego powołania i wątpią tym samym we własną kobiecość. Dla wielu pań rodzicielstwo jest głównym celem w życiu i otrzymanie informacji o tym, że być może nigdy nie będziemy mieć własnych dzieci – bywa druzgocące. Obecnie jednak nie musi to wcale oznaczać, że nie da się nic zrobić. Medycyna rozwinęła się na tyle, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z dużą ilością problemów, które pojawiają się w trakcie naturalnych prób zapłodnienia.

Jedną z często wybieranych metod jest skorzystanie z in vitro. Jest to taka forma poczęcia, która ma miejsce poza organizmem kobiety – plemnik i komórka jajowa są łączone w laboratorium i następnie wprowadzane do macicy kobiety przez lekarza. Bardzo wiele par w Polsce i za granicą właśnie w ten sposób doczekało się wymarzonego dziecka. 

Kilka etapów zabiegu 

Choć dla kobiet bardzo często liczy się czas – in vitro nie jest niestety zabiegiem, który można przeprowadzić z dnia na dzień. Wymaga to wielu przygotowań i przeprowadzenia ogromnej ilości testów – w ten sposób jednak zwiększana jest szansa na powodzenie zabiegu, więc są to niezbędne czynności. Partnerzy muszą na pewno zostać dokładnie przebadani po raz kolejny – tak, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne, które mogą uniemożliwić donoszenie ciąży in vitro. 

W pierwszej fazie mamy do czynienia z działaniami, które mają na celu zwiększenie ilości komórek jajowych kobiety – odbywa się to przed pobraniem takich komórek. W ten sposób zwiększa się szanse na zajście w ciążę. Po pobraniu komórek można przystąpić do ich zapłodnienia – a ostatni etap to wspomniany już transfer zarodków do macicy. 

Jak się do tego przygotować? 

Na pewno na każdym etapie in vitro musimy bardzo rzetelnie stosować się do zaleceń naszego lekarza – chce on dla nas przecież, jak najlepiej. Kobieta musi całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek używek – tak samo, jak w przypadku naturalnej ciąży. Konieczne jest prawidłowe odżywianie się i przyjmowanie witamin, które przepisze nam specjalista. 

Najważniejsze jest tutaj jednak dobre nastawienie psychiczne – nie możemy cały czas się denerwować, ponieważ wtedy ryzyko niepowodzenia znacząco rośnie. Kobieta powinna w tym okresie dużo odpoczywać i starać się myśleć pozytywnie – nawet jeżeli w danej chwili wydaje się to być niemożliwe. Powinna być ona otoczona wsparciem i opieką swoich najbliższych. W Katowicach polecamy Klinikę Leczenia Niepłodności Zięba Clinic.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Zawroty głowy
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
choroby układu krążenia
Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codzienn...
Podologia
Podologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilakty...
błąd lekarski
Jeśli lekarz lub personel medyczny zawini, możemy starać się...