Rehabilitacja kardiologiczna

Rehabilitacja kardiologiczna dla osób po COVID-19!

Opublikowano: 21 grudnia 2021

Przeszedłeś COVID-19 i potrzebujesz rehabilitacji kardiologicznej? Weź udział w darmowym programie „Na układy są rady” organizowanym przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy w województwie pomorskim!

Wiele osób przebyło infekcję COVID-19, ale wciąż zmaga się z jej skutkami lub powikłaniami. Objawy mogą czasami utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Wirus może uszkodzić płuca, serce i mózg, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Dlatego należy podjąć się opieki nad ozdrowieńcami, którzy przeszli infekcję w domu lub w szpitalu.

W ramach programu intensywnej rehabilitacji kardiologicznej dla każdego pacjenta z przebytym COVID-19, który zostanie zakwalifikowany do programu, opracowany zostanie indywidualny program rehabilitacji oparciu o jeden z 3 modeli. W zależności od wyników badań wstępnych, w ramach indywidualnego planu przygotowanego dla każdego pacjenta zakładamy 20 sesji fizjoterapii (o różnej intensywności ćwiczeń) oraz do 4 spotkań z psychologiem i/lub dietetykiem podczas 2-tygodniowego turnusu dochodzącego. Codzienne zajęcia prowadzone będą w godzinach dostosowanych do potrzeb pracujących pacjentów. Każda sesja terapeutyczna będzie obejmować co najmniej 3 procedury dziennie zgodnie z indywidualnym planem terapeutycznym. Dodatkowe przewidziane są 2 sesje fizjoterapii dziennie po 45-60 minut każda. W ramach fizjoterapii prowadzone będą również zabiegi w komorze hiperbarycznej.

Według ekspertów w opiece nad pacjentem post-covidowym bardzo ważna jest rola kardiologa, by ocenił obecność powikłań kardiologicznych. Problem ten dotyka również osób młodych, które do tej pory prowadziły aktywny tryb życia i nagle po przebyciu choroby, nie mogą dojść do pełnej sprawności.

Do tej pory z bezpłatnej rehabilitacji kardiologicznej mogli skorzystać mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku aktywności zawodowej, którzy mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszli incydent kardiologiczny. Obecnie grupa ta poszerzona została o 1242 pacjentów, którzy dodatkowo przebyli COVID-19. Jednocześnie program będzie nadal realizowany według wcześniejszych założeń dla wszystkich osób aktywnych zawodowo, które mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszły incydent kardiologiczny.

Udział w projekcie nadal będzie całkowicie bezpłatny. By z niego skorzystać należy zgłosić się telefonicznie bądź mailowo do opiekuna pacjenta w placówce realizującej projekt. Jednostki realizujące znajdują się na terenie Gdańska i województwa pomorskiego.

Projekt Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Strona internetowa: www.radynauklady.pl

Facebook: @radynauklady

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *