rehabilitacja

Rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego – ważne informacje

Opublikowano: 16 listopada 2021

Stawy biodrowe pełnią istotną rolę dla funkcjonowania naszego ciała, umożliwiają poruszanie się i utrzymanie prawidłowej pozycji. Nadmierna eksploatacja prowadzi do nieodwracalnych zmian, takich jak: choroby zwyrodnieniowe, czy reumatyzm. Po pewnym czasie stawy wymagają odnowy, a w ostateczności wymiany. Konieczne staje się wstawienie endoprotezy, a następnym krokiem jest dostosowana pod pacjenta rehabilitacja

Rehabilitacja jako najważniejszy element powrotu do zdrowia

Operacja to dopiero pierwszy etap powrotu do mobilności. Pacjenci po zabiegu najczęściej powracają do pełnej sprawności, warunkiem jest jednak odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja. Fizjoterapia powinna się rozpocząć następnego dnia po zabiegu, od próby pionizacji chorego. Proces rekonwalescencji jest czasochłonny, w pierwszej, wczesnej fazie rehabilitacji mogą wystąpić komplikacje zdrowotne, a także dolegliwości bólowe związane z uszkodzeniem tkanek. Po próbie pionizacji rozpoczyna się etap chodzenia o kulach pod nadzorem personelu medycznego. Następnie wdraża się naukę siedzenia, spania w odpowiedniej pozycji, wchodzenia i schodzenia po schodach.

Stopniowo osoba chora może zacząć obciążać operowaną kończynę. Między piątym, a dziesiątym dniem pacjent zostaje wypisany do domu. Ćwiczenia po operacji mają na celu: zwiększenie zakresu ruchów stawu, poprawę stabilizacji i siły mięśniowej, ograniczenie i całkowite wyeliminowanie bólu. Przykładowe ćwiczenia wykonywane przez pacjentów w okresie po operacji to: zginanie kolan w pozycji siedzącej i stojącej, zginanie i prostowanie stopy, dociskanie kolana, schodzenie i wchodzenie po schodach, by były skuteczne trzeba je wykonywać codziennie przez około 15 minut. Etap drugi trwa od 6 do 8 tygodni. To czas, gdy proteza powinna się odpowiednio dopasować.

Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń rehabilitacyjnych, a także by nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie przeciążać nogi. Na podstawie zdjęcia RTG ocenia się osadzenie protezy, gdy proces przebiega pomyślnie, pacjent może zacząć poruszać się przy użyciu jednej kuli. Okres może wydłużyć się do pół roku po zabiegu i powinien być wspomagany odpowiednimi ćwiczeniami. Przestrzeń powinna być zorganizowana tak, by osoba mogła się swobodnie poruszać. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie domu, by nie dopuścić do ewentualnego upadku. Usuwamy dywany, kable, wstawiamy kabinę prysznicową z zamontowaną poręczą. Istotne jest, by w pierwszych tygodniach po zabiegu pacjent miał zapewnioną opiekę. Najlepiej nosić obuwie ze stabilizowaną podeszwą, a kąpać należy się tylko pod prysznicem, by nie uszkodzić rany po operacji. W ściany toalety należy wmontować specjalne poręcze, by możliwa była zmiana pozycji. Należy zamieścić nakładkę na muszlę klozetową.

Codzienne korzystanie z łóżka rehabilitacyjnego

Przez pierwsze 3 miesiące trzeba spać tylko na plecach, między nogami umieścić poduszkę, by zapobiec krzyżowaniu nóg, pamiętać również o zabezpieczeniu stopy. Gdy pacjent będzie chciał wstać, powinien najpierw podeprzeć się rękami o łóżko. Istotne jest również, by łóżko rehabilitacyjne było odpowiednio wysokie i miękkie. Należy pamiętać, by operowaną kończynę wysuwać do przodu, by jej nie obciążać, wspierając się równocześnie o balkonik bądź kulę. Gdy pacjent będzie chciał usiąść, musi pamiętać o ułożeniu chorej kończyny do przodu. Dopuszczalne jest wykonywanie delikatnych skłonów, ale tylko przy ugięciu kolan. W pierwszych trzech miesiącach po operacji unikamy ciężkich prac fizycznych, w tym podnoszenia. Intensywne uprawianie sportu także jest niewskazane, dopuszczalne są spacery i pływanie. Nie wolno: biegać, skakać, jeździć na rowerze.

Funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne, które zwiększą komfort pacjenta i przyczynią się do poprawy stanu zdrowia.

Bardzo istotne jest dopasowanie odpowiedniego miejsca do spania. Łóżka rehabilitacyjne Elbur wykonane zostały z najwyższej klasy surowców, spełniają także wymogi medyczne i ortopedyczne. Sterowane są przy pomocy pilota, dzięki czemu pacjent wybiera najdogodniejszą dla siebie pozycję. Asortyment obejmuje także szafki i stoliki, co znacznie wpływa na zwiększenie komfortu po operacji. W ofercie znajdziemy następujące modele łóżek: Łóżko rehabilitacyjne PB 321 jest stabilne i łatwe do utrzymania w czystości, przeznaczone głównie dla pacjentów specjalistycznych placówek. Boczne, metalowe barierki są szybkie w montażu i stanowią doskonałą ochronę przed upadkiem.

Podnoszone łóżko rehabilitacyjne PB 325 to efektywny i nowoczesny sprzęt, który może być wykorzystany zarówno w placówkach medycznych, jak i w domu. Sterowane przy pomocy pilota, posiada opcję blokady poszczególnych części. Wyposażone jest w wysięgnik z uchwytem, który pozwala na nieskrępowaną zmianę pozycji. Regulowane barierki zabezpieczają przed wypadnięciem. Łóżko rehabilitacyjne z wysięgnikiem PB 326 zaopatrzone w czterosegmentowe leże, w którym każdy element można ustawić pod odpowiednim kątem. Regulacja odbywa się przy pomocy silników elektrycznych w przedziale 40-80 cm, co zapewnia wygodę i można je dostosować pod wzrost i wagę pacjenta. W akcesoriach znajduje się wysięgnik z uchwytem, co pozwala na swobodną zmianę pozycji.

Łóżko PB 331 na pilota to rozwiązanie dla placówek opieki długoterminowej oraz do domu. Kolorystyka łóżka jest uniwersalna i dopasowuje się do każdego otoczenia. Sterowane jest za pomocą pilota, a system elektryczny umożliwia zmianę wysokości odpowiednich części łóżka. Niskie łóżko PB 337 wyróżnia możliwość maksymalnego obniżenia, a górna krawędź może zostać opuszczona na wysokość około 23 centymetrów, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Zmiana wysokości i regulacja segmentów przeprowadzana jest za pomocą silników elektrycznych z użyciem pilota. Łóżko PB 533 cechuje uniwersalne wzornictwo, wysokiej jakości elementy drewniane oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Możliwa jest regulacja powierzchni leżenia z około 39 do 80 centymetrów, dodatkowo dostępne są także boczne, składane barierki. Przeznaczone głównie do specjalistycznych placówek. Elektryczne, medyczne łóżko PB536 jest dostępne w uniwersalnej kolorystyce i odznacza się licznymi funkcjami. Posiada zastosowanie w środowisku domowym i w placówkach szpitalnych. Wyposażone w osiowy hamulec i kółka, które umożliwiają przemieszczanie. Wyróżnia je charakterystyczne drewniane obramowanie. Może być używane przez pacjentów z wagą ok. 160 kg. Łóżko Elbur PB636 IV – to nowoczesna konfiguracja i zwracający uwagę wygląd. Możliwa jest regulacja wysokości do 29 cm. Model przeznaczony dla osób niewysokich, czy z chorobą Alzheimera. Elbur PBX4 – model przeznaczony dla pacjentów z większą wagą ciała, nawet do 200 kg. Dostosowane do dużych obciążeń i sterowane przy użyciu pilota. Mocna konstrukcja zaadaptowana została do potrzeb osób z wagą nawet do 300 kg. Stelaż elektryczny PB 521 II to połączenie najnowszych technologii, może zostać skonfigurowany z ramą łóżek domowych.

Łóżka rehabilitacyjne Elbur zostały stworzone, by spełnić oczekiwania wszystkich pacjentów. Dywersyfikacja produktów pozwala na dopasowanie do potrzeb każdej chorej osoby, zarówno w szpitalu, jak i w domu. Dzięki temu możliwy jest szybszy i bezpieczniejszy powrót do zdrowia.

Udostępnij ten post:  • Zbyszek pisze:

    Dużo fajnych informacji na temat łóżka rehabilitacyjnego. Jestem dwa miesiące po operacji i właśnie się rozglądam za takim łóżkiem. Na jednym z portali przeczytałem artykuł dotyczący rehabilitacji i tam było napisane, że grunt to odpowiednia wysokość materaca.

    • Elbur pisze:

      Dziękuję Zbyszku za miłe słowa. W związku ze zmianą aktualnej nazwy firmy na Elbur (dawniej Prometal-Elbur) zapraszamy na aktualną stronę internetową elbur.eu/pl/lozka-rehabilitacyjne . Znajduje się tam komplet informacji odnośnie aktualnej oferty łóżek, szafek i innych produktów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
stomatologia
Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębow...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...