robot Japonia

Robot został duchownym w świątyni. Zobacz film

Opublikowano: 1 marca 2019

Android Kannon Mindar ma 195 cm wzrostu i waży ok. 60 kg. Od 8 marca 2019 r. ma wygłaszać nauki do wiernych w buddyjskiej świątyni Kodaiji w japońskim mieście Kioto. Robot został oficjalnie zaprezentowany 23 lutego br., o czym poinformowała największa i najstarsza japońska gazeta codzienna, The Japan Times.

Jak podaje z kolei serwis buddhistdoor.net, robot kosztował ok. 100 mln jenów (ok. 3,5 mln zł – red.). Został skonstruowany przez firmę A-Lab z siedzibą w Tokio. Korpus wykonany jest głównie z aluminium, zaś w przypadku twarzy i dłoni zastosowano silikon.

Chociaż robot jest zaprogramowany do dostarczania kazań z Satry Serca, jednego z najbardziej znanych tekstów buddyjskich, przetłumaczone wersje na język angielski i chiński będą dodatkowo wyświetlane na ekranie – chociażby dla zagranicznych turystów.

Robot ma ułatwić ludziom, którzy zazwyczaj nie mają związku z buddyzmem, zainteresowanie się religią – podkreślają mnisi.

Jak czytamy w serwisie buddhistdoor.net, mimo że 67 proc. ze 127 mln Japończyków identyfikuje się jako buddyści, większość rzadko widzi wnętrze świątyni, z wyjątkiem tradycyjnych uroczystości z okazji Nowego Roku i rytuałów pogrzebowych. Mnisi ostrzegają przed kryzysem buddyzmu – aż 27 tys. w wszystkich 77 tys. buddyjskich świątyń może zniknąć w ciągu następnych 25 lat. Ma to związek z kurczącą się społecznością na obszarach wiejskich i procesem odchodzenia od zorganizowanej wiary na terenie całej Japonii.

Źródło: The Japan Times, buddhistdoor.net/sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kendo
Miecz samurajski – katana – to jeden z symboli wojsk...
ponowoczesność
W życiu Polaków spada znaczenie pracy i religii, a r...
sztuczny mięsień
Inżynierowie z MIT, zainspirowani origami, opracowal...