witaminy

Rola witamin w zdrowym trybie życia. Zobacz co musisz wiedzieć!

Opublikowano: 10 września 2020

Każdy z nas ma świadomość czym są witaminy, że znajdują się w warzywach i owocach, a także że są niezbędne dla zachowania zdrowia. Ale czy wiesz, które witaminy odpowiadają chociażby za dobry sen albo zdrowie układu nerwowego? Czy wiedziałeś, że niektóre witaminy człowiek potrafi wytwarzać samodzielnie? Warto poznać niektóre ciekawostki dotyczące witamin – dzięki nim można w prosty sposób zadbać o zdrowie i dobrą kondycję organizmu na długie lata.

Skąd czerpać wiedzę o witaminach?

Najczęściej wydaje nam się, że wiemy dużo o tych witaminach, które są składnikami reklamowanych w mediach suplementów diety. Przykładowo ostatnio niezwykle popularna stała się witamina D3. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy powinien ją przyjmować, wbrew temu, co twierdzą producenci reklam. Jeśli chcesz zaczerpnąć wiedzy na temat składników zdrowego żywienia czy innych cennych dla zdrowia wiadomości, możesz poszukać artykułów na sprawdzonych portalach internetowych.

Na poznajzdrowie.pl znajdziesz nie tylko wiele przydatnych informacji na temat witamin, ich wpływu na zdrowie, sposobach suplementacji, ale też wiele obalonych mitów i informacji o przeciwwskazaniach do stosowania poszczególnych specyfików.

Zdrowotne mity – komu zaufać?

Ciekawość i dostęp do internetu pomaga w odróżnianiu prawdziwych informacji od chwytów marketingowych. Nie jest wcale nowością, że producenci suplementów diety korzystają z różnych metod, by przyciągnąć klientów. Jedni robią to kolorowym opakowaniem, inni natomiast zapewnieniami, że bez ich produktu niemożliwe jest zachowanie dobrego stanu zdrowia. Nie tak dawno dość popularne były leki na nadmiar wody w organizmie. Szczegóły tego zjawiska poznasz czytając chociażby artykuł ,,Nadmiar wody w organizmie – objawy, przyczyny, leczenie i wskazówki”. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego zdrowia, zawsze pierwsze kroki powinieneś kierować do lekarza. Nieodpowiednio dobrane suplementy diety mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Sposoby na zdrową i zbilansowaną dietę

Kluczem do zdrowia jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Jeśli chcesz prowadzić swoją dietę w sposób prawidłowy, mogą zainteresować cię artykuły, które opisują konkretne mikroelementy znajdujące się w wielu produktach spożywczych. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się chociażby jod, wapń czy magnez, a także jaki jest ich wpływ na ludzki organizm. Możesz też znaleźć informacje o popularnych ziołach, takich jak melisa czy waleriana, ale także poznać zupełnie nowe składniki, jak chociażby ashwagandha.

Na profesjonalnych stronach internetowych znajdziesz też dodatkowe informacje, takie jak zastrzeżenia co do danego środka, zalecenia, ale także sugerowaną dzienną dawkę składnika uzależnioną od wieku, płci, z uwzględnieniem ciąży oraz okresu karmienia piersią. Jeśli należysz do osób, które chcą świadomie dobierać swoją dietę, takie informacje mogą okazać się dla ciebie naprawdę cenne. Omawiając sprawę na przykładzie, zwróćcie uwagę na temat wspomnianej na początku witaminy D3. A o niej wartościowych informacji zaczerpnąć możecie z artykułu: https://poznajzdrowie.pl/witamina-d3-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Dowiedz się, w jaki sposób możesz łatwo zadbać o prawidłowe odżywianie

Internet jest miejscem, w którym nietrudno o fałszywe informacje. Dlatego tak istotne jest zdobywanie wiedzy w zakresie zdrowia z pewnych i sprawdzonych źródeł. Warto korzystać ze stron, które nie są własnością producentów suplementów diety czy innych preparatów. Na takich stronach najczęściej znajdziesz informacje, których głównym zadaniem ma być przekonanie cię do dokonania zakupu. Dlatego warto poznać rzetelne źródła zdrowotnych informacji.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z lekarzem, który ma świadomość aktualnego stanu zdrowia pacjenta i jest w stanie zdiagnozować, czy źródłem danego problemu jest niedobór jakiegoś składnika czy może zupełnie inna przyczyna. Warto też pamiętać, że zapotrzebowanie na dany składnik może się zmieniać w zależności od stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych leków. Jeśli należysz do osób chorujących przewlekle, przed rozpoczęciem suplementacji jakiegokolwiek składnika skonsultuj się wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zobacz również  – gdzie umieścić apteczkę pierwszej pomocy 

Udostępnij ten post:  • Filip pisze:

    Zastanawiałem się właśnie jakie witaminy warto suplementować, zwłaszcza prowadząc sportowy tryb życia. Staram się dbać o prawidłowe odżywianie, sprawdzać co warto spożywać, jednak nie zawsze wiadomo, czy można zaufać treściom znalezionym w Internecie.

  • Kasia pisze:

    Bardzo przydatne porady dla osób chcących przejść na zdrową i zbilansowaną dietę, w której duże znaczenie odgrywają witaminy. Mają one na celu zapewnić nam optymalne zdrowie oraz minimalizować ryzyko zachorowania na różne choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...