Rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

Opublikowano: 16 czerwca 2021

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ze względu na wiek budujących ją skał  nazywana jest również Jurą Krakowsko-Częstochowską, gdyż budują ją przede wszystkim jurajskie wapienie. To te białe wapienne skały porozrzucane pomiędzy Krakowem, a Częstochową, ukryte w nich jaskinie i położone na  nich majestatyczne zamki sprawiają, że region ten tak chętnie odwiedzają turyści. To idealne miejsce dla turystyki rowerowej.

Szlak Rowerowy Orlich Gniazd

Najdłuższym, najpopularniejszym i według wielu także najpiękniejszym szlakiem rowerowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Nazwę swą bierze od zamków i twierdz znajdujących się w tym regionie, pomiędzy którymi prowadzi. Te położone na wapiennych wzgórzach, zbudowane ze skał wapiennych polskie twierdze nazywane są bowiem Orlimi Gniazdami. Co ciekawe szlak ten oprócz  rowerowego, ma również warianty pieszy i konny. Szlak rowerowy prowadzi pomiędzy Krakowem i Częstochową i ma długość 184 km. Szlak Rowerowy Orlich Gniazd jest jednym z najstarszych szlaków turystycznych na terenie Polski.

Najciekawsze obiekty na trasie Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd to: zamek na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, ruiny Zamku w Rabsztynie, ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu wraz z grodziskiem na Górze Birów, bliźniacze Zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Olszynie koło Częstochowy oraz Klasztor Paulinów na Jasnej Górze wraz z fortyfikacjami. To idealny szlak dla miłośników historii, architektury obronnej, ale również przyrody. Aby w pełni cieszyć się jazdą i móc podziwiać poszczególne obiekty na trasie, warto poświęcić 3 – 4 dni.

ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Przebieg trasy: Kraków – Tenczynek – Paczółtowice – Rabsztyn – Bydlin – Podzamcze – Morsko – Podlesice – Bobolice – Mirów – Żarki – Złoty Potok – Olsztyn – Częstochowa

Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego: Częstochowa – Myszków

Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego prowadzi przez rejony Jury znajdujące się w okolicach Złotego Potoku oraz Doliny Wiercicy. Długość szlaku wynosi 72 km. Dobrze przygotowanemu turyście przejechanie go w jeden dzień nie powinno stanowić dużego wyzwania. Warto jednak poświęcić  więcej czasu, aby móc zajrzeć we wszystkie interesujące miejsca. Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego to trasa dla kochających przyrodę. Najciekawsze miejsca na szlaku to  Park Krajobrazowy Stawki, Złoty Potok oraz Rezerwat Parkowe.

Zamek w Pieskowej Skale

Przebieg trasy: Częstochowa – Mstów – Park Krajobrazowy Stawki – Janów – Złoty Potok – Rezerwat Parkowe – Suliszowice – Żarki – Myszków

Pętla Niegowa – Bobolice

Pętla Niegowa – Bobolice to krótki szlak rowerowy, liczący 15 km. Największymi atrakcjami są zamki w Mirowie i Bobolicach oraz malownicze okolice. To trasa rekreacyjna, którą bez problemu pokona nawet mało wprawiony rowerzysta. Jako, że szlak stanowi pętlę, można go pokonać w obydwie strony. Pętla Niegowa – Bobolice to dobry szlak dla początkujących lub na przetarcie przed sezonem dla zaawansowanych.

Przebieg trasy: Bobolice – Mirów – Łutowiec – Moczydło – Niegowa – Bobolice

Trasa Kraków – Ojców – Kraków

Trasa o długości 66 km, prowadząca wzdłuż Doliny Prądnika, w której znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Prądnik (Białucha) to rzeka, która swój bieg rozpoczyna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Przedzierając się przez wapienne skały tworzy dolinę pełną unikatowych form skalnych, a także zjawisk krasowych – jaskiń. Najciekawsze miejsca na trasie to znajdujące się w Ojcowskim Parku Narodowym: zamek w Pieskowej Skale, ruiny zamku w Ojcowie, kaplica drewniana na wodzie, zabudowa drewniana Ojcowa, Grota Łokietka, skały Maczuga Herkulesa i Igła Deotymy. Poza obszarem OPN najciekawsze miejsca to: zabudowa miasta Skała, zamek w Korzkwi oraz rezerwat Dolina Prądnika, znajdujący się już na terenie Krakowa.

kaplica drewniana na wodzie w Ojcowie

kaplica drewniana na wodzie w Ojcowie

Przebieg trasy: Kraków – Pękowice – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Pieskowa Skała – Skała – Smardzowice – Maszyce – Januszowice – Zielonki – Kraków

Tekst i zdjęcia: Marek Lont

Udostępnij ten post:  • Blog Ozonee pisze:

    O tak – odpalenie roweru na lato to gwarant świetnej formy i dawki niezbędnego ruchu. Może podczas tych upałów nie jest to najlżejszy sport, ale zdecydowanie jeden z moich ulubionych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...
Słowacja samochodem
Słowacja to kraj, który jest...