słuchanie muzyki

Słuchanie muzyki upośledza kreatywność – twierdzą naukowcy

Opublikowano: 4 marca 2019

Popularny pogląd, że muzyka pobudza kreatywność, został zakwestionowany przez naukowców brytyjskich z University of Central Lancashire i Lancaster University oraz szwedzkich z Uniwersytetu w Gävle. Co więcej, uważają oni, że jest dokładnie odwrotnie.

Psychologowie wykorzystali trzy eksperymenty związane z zadaniami słownymi przeprowadzane w ciszy lub podczas ekspozycji na:

– muzykę z nieznanymi tekstami w obcym języku
– muzykę ze znanymi tekstami
– instrumentalną muzykę bez tekstu

Okazało się, że muzyka w tle „znacząco upośledza” zdolność ludzi do wykonania zadań wymagających kreatywności słownej. Co ciekawe, takiego negatywnego wpływu nie zaobserwowano, gdy w tle był szum typowy dla biblioteki lub było cicho.

W ramach eksperymentów badanym pokazywano trzy wyrazy (np. dress, dial, flower), a ich zadaniem było znalezienie takiego wyrazu, który tworzył ze wszystkimi inne znane słowo. W tym przypadku wyrazem takim był „sun”, a tworzone słowa to „sundress”, „sundial” i „sunflower”.

Dr Neil McLatchie z Lancaster University podkreśla, że eksperyment dał mocne dowody na obniżoną wydajność podczas odtwarzania muzyki w tle w porównaniu z ciszą/neutralnym szumem. Co więcej – jak czytamy w serwisie medicalxpress.com – muzyka zaburzyła kreatywność także wówczas, gdy poprawiała nastrój, wywoływała pozytywny nastrój, była lubiana przez uczestników.

Nie było natomiast istotnej różnicy w wykonywaniu zadań słownych między ciszą a bibliotecznym szumem.

Więcej: www.medicalxpress.com

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *