sondaż aborcja

Sondaż: aż 85 proc. Polaków nie chce zaostrzenia prawa aborcyjnego

Opublikowano: 5 lutego 2018

85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego, w tym 44 proc. jest za pozostawieniem obecnego prawa, a 41 proc. jest za jego liberalizacją. Jedynie 15 proc. badanych jest za zakazem aborcji.

Prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto dokonał aborcji. Ponadto, większość (53 proc.) twierdzi, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Najwięcej zwolenników nieingerowania w obecne prawo aborcyjne jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (50 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (47 proc.).

Z kolei za liberalizacją prawa, czyli zwiększeniem możliwości przeprowadzenia aborcji, opowiada się najwięcej zwolenników Nowoczesnej (47 proc.), następnie PO (40 proc.), ale również 35 proc. zwolenników PiS.

Najwięcej zwolenników zaostrzenia przepisów aborcyjnych jest wśród zwolenników Kukiz’15 (32 proc.).

– Uzyskane wyniki dowodzą, że nawet w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne zapędy skrajnie prawicowego skrzydła tej partii nie mają zbytniego poparcia – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki badania pokazały również, że dokonywanie aborcji nie jest zjawiskiem obcym polskiemu społeczeństwu i prawie co trzeci Polak (31 proc.) zna osobiście kogoś, kto jej dokonał.

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że rząd Zjednoczonej Prawicy narzuca Polakom swój światopogląd oraz ingeruje w wolność sumienia i wyznania. Zaledwie 17 proc. jest przeciwnego zdania, a 30 proc. nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii.

Najwięcej osób przekonanych o ingerencji rządu w wolność sumienia i wyznania oraz narzucaniu swojego światopoglądu jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (72 proc.) oraz Nowoczesnej (66 proc.), ale nie brakuje ich też wśród zwolenników Kukiz’15 (54 proc.), a nawet PiS (34 proc.).

– W Polsce mamy sytuację, w której mniejszość próbuje narzucić większości swoje zdanie. Pomimo że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna zaostrzeniu prawa aborcyjnego to nie przeszkadza to radykalnej grupie osób, która jest za zaostrzeniem tego prawa, skutecznie przebijać się ze swoim przekazem w mediach i kształtować debatę publiczną – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla Ciekawe Liczby na panelu Ariadna w dniach 26-29 stycznia 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż to 1077 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie wykonano metodą CAWI.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *