strofantyna

Zatruta afrykańska strzała szansą na antykoncepcję dla mężczyzn

Opublikowano: 22 stycznia 2018

Afrykańscy myśliwi i wojownicy od wieków używają zatrutych strzał, które są pokryte strofantyną. Po trafieniu zwierzęta i ludzie doświadczają zatrzymania akcji serca. Niewykluczone, że na jej bazie uda się stworzyć lek antykoncepcyjny dla mężczyzn o odwracalnym działaniu.

Współczesna medycyna wykorzystuje strofantynę w leczeniu arytmii i nadciśnienia.

Shameem Sultana Syeda z University of Minnesota, która stoi na czele grupy badawczej zajmującej się strofantyną, informuje, że odpowiednio zmanipulowany środek powoduje selektywny paraliż plemników i uniemożliwia im dotarcie do jaja. Jak czytamy na łamach Journal of Medicinal Chemistry, środek przygotowany na University of Minnesota wpływa na motorykę i aktywację spermy, a odpowiednio przygotowana strofantyna to obiecująca struktura chemiczna, która może posłużyć do stworzenia precyzyjnego męskiego środka antykoncepcyjnego.

Jak informuje kopalniawiedzy.pl, do opracowania opartej na strofantynie pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn jeszcze długa droga, jednak jest to trop, którym warto podążać. Badania dają bowiem nadzieję, na stworzenie środka blokującego funkcje spermy bez uszkadzania niezróżnicowanych komórek rozrodczych, co pozwoli na czasowe i odwracalne zablokowanie męskiej płodności.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *