zalety czterdziestolatka

Wady wieku przekuj w atuty – zalety czterdziestolatka

Opublikowano: 2 sierpnia 2023

Wiek nie jest przeszkodą w realizacji planów i zamierzeń. Często dopiero po czterdziestce pojawiają się możliwości realizacji swoich marzeń. Sprzyja temu duże doświadczenie życiowe, a także zawodowe. Mimo pojawiających się dolegliwości zdrowotnych, to właśnie często po czterdziestce wiele osób zaczyna regularnie uprawiać sport. Rozwija też swoje hobby i zainteresowania. Bardziej docenia życie i jego różne aspekty, a także jest w stanie podejmować decyzje zmieniające dotychczasowe podejście do wielu spraw. Zamiast wpadać w czarną rozpacz z powodu czwartego “krzyżyka”, jednym tchem warto powiedzieć, że życie zaczyna się po czterdziestce.

Rola życia

Czasami przez wiele lat próbujemy osiągnąć sukces i mimo starań, to nam się nie udaje. Stajemy się starsi i w związku z tym często myślimy, że nie wykorzystaliśmy swojej szansy, a nowej od losu nie dostaniemy. Właśnie wtedy może się okazać, że nie mieliśmy racji. Dysponujemy bowiem doświadczeniem, potrafimy dokonywać lepszych wyborów, niż w młodości i uważniej patrzymy na różne możliwości. Może się okazać, że właśnie, gdy jesteśmy starsi czeka nas coś spektakularnego. Doskonałym na to przykładem jest branża filmowa. Samuel L. Jackson odniósł sukces po skończeniu czterdziestu lat, a za drugoplanową rolę w filmie „Pulp Fiction” otrzymał Oscara. Po tę nagrodę sięgnął też Tommy Lee Jones, który w obrazie ,,Ścigany” stworzył charyzmatyczną postać szeryfa. Miał wtedy 47 lat.

Do sukcesu trzeba dojrzeć

Wiele młodych osób marzy o tym, żeby zarobić pierwszy milion przed trzydziestką. To banalne stwierdzenie zdaje się często wyznacznikiem odniesienia sukcesu. Jednak, czy to oznacza, że w starszym wieku jest już na to za późno? Absolutnie nie! To właśnie bagaż doświadczeń i przeżyte lata mogą zaprocentować dobrym pomysłem na biznes.

Henry Ford miał 45 lat, gdy zaczął produkować ekonomiczny model samochodu, który przyniósł mu miliardy dolarów zysku. Po czterdziestce olbrzymią karierę zrobiła też Martha Stewart, autorka książek poradnikowych dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego oraz zawierających przepisy kulinarne. To właśnie przeżycia, których doświadczamy, a nawet porażki i lata nabierania doświadczeń są naszym atutem.

Dojrzała seksualność

Wraz z wiekiem następuje spadek libido. Nie ma tyle sił co w młodości, a i ciało inaczej wygląda. W przypadku mężczyzn seksu już nie da się uprawiać w takiej częstotliwości jak kiedyś. To jednak wcale nie są przeszkody, które uniemożliwią przeżywanie wspaniałych uniesień miłosnych. Osoby dojrzałe doskonale wiedzą czego chcą. Znają swoje potrzeby i potrafią wyjść naprzeciw partnerowi. Jeśli o siebie dbają i są aktywne sportowo, to nie zabraknie im sił witalnych, żeby przeżyć namiętne chwile. Doznania mogą być pełniejsze, bardziej wysublimowane i wyrafinowane. Czterdziestolatkowi nie brakuje inwencji w łóżku i kreatywności. Wiele osób w tym wieku przyznaje, że dopiero teraz poznaje prawdziwe uroki i smaki seksu, ponieważ stają się bardziej otwarte na nowe doznania

Świat stoi otworem

Czterdziestolatkowie to często ludzie o już ustabilizowanej sytuacji zawodowej, materialnej i rodzinnej. Ich dzieci same potrafią się sobą zająć i nie wymagają bezustannej opieki. To wtedy może być dobry moment na hobby, sport, czy też na rozwijanie swoich zainteresowań. Można zająć się tym, na co będąc na dorobku nie było czasu. Teraz można wyznaczyć sobie jakiś cel, mieć pasję, czy też spełnić dawno odłożone marzenie. Nie ma na co czekać!

Wiedza jest potęgą

Wiele osób uważa, że czterdziestolatkom trudno jest konkurować na rynku pracy z młodszymi. Wcale jednak nie musi tak być. Przecież mają zdobyte przez lata duże doświadczenie zarówno zawodowe, jak i życiowe. Potrafią być przewidujący i w porę zauważać różne zagrożenia. To oni nauczyli się wyciągać wnioski po porażkach i rozczarowaniach. Potrafią spokojnie podejść do problemów i łatwiej je rozwiązać. Mają wiedzę i lata praktyki, co daje im dużą przewagę i pozwala na stanowisko kierownicze. To do nich szefowie często zwracają się o poradę w różnych kwestiach. Poza tym wielu z nich posiada niezbędne kwalifikacje, umiejętności i dodatkowe kursy, co podnosi ich konkurencyjność względem młodszych.

Znać swoją wartość

Czterdziestolatkowie mają w sobie jeszcze wiele zapału i chęci do dalszego spełniania się w życiu. Potrafią nad sobą panować i osiągnąć sukces spokojem, rozwagą i cierpliwością. Wcale nie stracili entuzjazmu, tylko wykazują się rozsądkiem w rozpatrywaniu wielu kwestii. To właśnie w tym wieku może ich jeszcze czekać niejedna przygoda na każdej płaszczyźnie życia. “Pokonują” młodszych swoich bogatym doświadczeniem i opanowaniem w sytuacjach kryzysowych. Jeszcze wiele mogą osiągnąć i nie powiedzieli ostatniego słowa. Nadal spełniają się zawodowe, towarzysko, czy rodzinnie. Potrafią też ryzykować, podejmować życiowe decyzje i zaczynać nowe ,,otwarcie”. Bardziej cieszą ich nawet małe rzeczy, doceniają to co mają, są pewni siebie i wiedzą czego chcą. Są otwarci w seksie, próbując wciąż czegoś nowego. Nie myli się ten, kto twierdzi, że czterdziestolatkowie to królowie życia.

Jarosław Cieśla

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...
dbanie o sylwetkę
W dzisiejszych czasach, dbanie o sylwetkę i zdrowie...
Próchnica zębów
Próchnica zębów to powszechny problem zdrowotny, który dotyk...
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...