wakacje kąpieliska

Nowe prawo wodne tuż tuż. Kąpiel tylko przez miesiąc w roku

Opublikowano: 22 maja 2018

Turyści wypoczywający w Polsce nad jeziorami i rzekami zderzą się w te wakacje z nowym prawem wodnym. Według regulacji “miejsca wykorzystywane do kąpieli” będa dopuszczone do użytku tylko przez 30 dni w roku.

Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będzie w Polsce miejsc, gdzie kąpiel zostanie dopuszczona tylko na jeden miesiąc w roku. Jak informuje tvn24.pl, gminy miały do 20 maja 2018 r. podjąć uchwały w tej sprawie. Te dopiero się uprawomocniają.

Mianem “kąpieliska” Unia pozwala określać tylko takie miejsca, gdzie jest czysta woda, uporządkowana gospodarka ściekowa w okolicy (na przykład nie ma w pobliżu szamb bez dna), wiadomo, skąd się bierze woda w zbiorniku wodnym, czystość wody jest badana nie rzadziej jak co miesiąc, a wszelkie zmiany w jej składzie trzeba meldować do Komisji Europejskiej. W Polsce jest ich obecnie ok. 500.

Jak przypomina portal, większość polskich gmin nie chce brać całorocznej odpowiedzialności za prawdziwe kąpielisko. Dlatego przez 13 lat istniało pojęcie “miejsca wykorzystywanego do kąpieli”. W takich miejscach wystarczyło, że gmina zbada głębokość, założy żółte boje dla nieumiejących pływać, czerwone boje dla pływaków i będzie badać wodę tylko latem. W takim miejscu ma dyżurować jednocześnie po dwóch ratowników.

Teraz nowe prawo wodne dodało do pojęcia “miejsce wykorzystywane do kąpieli” jedno słowo: “okazjonalnie” – i doprecyzowało, że chodzi o “okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym”.

Jak sobie radzą z nowym przepisem gminy na przykładzie samorządów z Mazowsza? W Serocku nad Narwią będzie się można kąpać od 23 czerwca do 22 lipca. W Pionkach wolno będzie się kąpać przez dziesięć letnich tygodni, ale tylko w piątki, soboty i niedziele. W sumie wypadnie 30 dni. W Ostrołęce pod koniec czerwca i na początku lipca “miejsce tymczasowo wykorzystywane do kąpieli” ma działać w soboty i niedziele. Potem również w piątki.

Sprytnie z nowym prawem poradziła sobie Warszawa. Radni wyznaczyli na Jeziorku Czerniakowskim aż trzy “miejsca okazjonalnie przeznaczone do kąpieli”. Każde z nich obowiązuje od połowy poprzedniego do połowy następnego miesiąca. Oznacza to, że w Jeziorku Czerniakowskim można będzie się kąpać od 16 czerwca do 9 września. Granice miejsc do kąpieli określono współrzędnymi geograficznymi. W każdym miesiącu współrzędne graniczne są inne.

W terminach pozaustawowych miejsca takie będą – z punktu widzenia prawa – funkcjonowały jako dzikie plaże i kąpieliska.

Więcej: www.tvn24.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści