USG piersi

Wszystko co warto wiedzieć o USG piersi

Opublikowano: 21 grudnia 2020

Im wcześniej rak piersi zostanie wykryty, tym znacząco wzrastają szanse na jego wyleczenie, a tym samym przedłużenie życia pacjentki. Na szczęście kobiety są coraz bardziej świadome tego, jak ważne jest regularne wykonywanie USG piersi, przez co wyleczalność raka piersi i gruczołu sutkowego systematycznie wzrasta.

Jakie niepokojące objawy powinny skłonić do jak najszybszego wykonania USG piersi?

Gdy guz w piersi zaczyna wzrastać, pojawiają się pierwsze niepokojące symptomy takie jak:

  • asymetria piersi,
  • wciągnięcie brodawki/skóry,
  • wyciek z brodawki w postaci płynu surowiczego bądź surowiczo-krwistego.

W przypadku niektórych kobiet, rak piersi objawia się stanami zapalnymi, w efekcie czego stają są mocno obrzęknięte, a skóra wokół nich zaczerwieniona i bolesna.

Jednym z najpowszechniejszych objawów, które powinny wzbudzać niepokój i wymuszających konieczność  jak najszybszego poddania się badaniu USG, są powiększone węzły chłonne po stronie guza.

USG piersi – jak często powinno być wykonywane badanie?

Częstotliwość badania piersi przede wszystkim zależna jest od wieku kobiety. Pierwsze badanie powinno być wykonane około 20. roku życia, i powtarzane nie rzadziej niż do dwa lata do ukończenia 30. roku życia. Po tym czasie badanie powinno być wykonywane raz do roku, natomiast kobietom które ukończyły 40. rok życia zaleca się wykonywanie USG piersi nawet co pół roku. Wskazaniem do badania jest jednak nie tylko wiek, ale również i inne niepokojące sygnały:

  • rak jajnika bądź piersi w najbliższej rodzinie pacjentki,
  • wcześniej przebyta choroba, której rozwój został zahamowany,
  • w wyniku badania genetycznego wykryta została mutacja w genach BRCA1/BRCA2,
  • wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Bardzo często lekarze decydują się na wykonanie badania u pacjentek, które przebyły uraz  w okolicy piersi bądź przygotowane są do planowej operacji mającej na celu ich usunięcie/powiększenie/pomniejszenie.

Jak przebiega USG piersi?

Prawidłowa interpretacja wyników zależy przede wszystkim od czułości urządzenia, na którym przeprowadzane jest badanie oraz umiejętności o doświadczenia osoby, która je przeprowadza. Dlatego tak ważne jest nie tylko poddanie się regularnym badaniom, ale również wykonywanie ich u specjalistów. Dla zdrowia i komfortu warto zapoznać się z ofertą na stronie https://www.rexmedica.pl/. W klinice wszystkie badania przeprowadzane są na sprzęcie najwyższej jakości, przez uznanych specjalistów i zachowaniem zasad, sprzyjających uczuciu komfortu dla każdej pacjentki.

Każde badanie zawsze rozpoczyna się od wywiadu. Najczęściej zadawane pytania dotyczą wieku, daty ostatniej miesiączki, chorób przewlekłych oraz przebytych ciąż i karmienia piersią. Nie może zabraknąć także pytań o przebyte choroby nowotworowe zarówno u pacjentki, jak i jej najbliższej rodziny.

Lekarz może zbadać piersi pacjentki palpacyjnie jeszcze zanim umieści na nich głowicę ultrasonografu. Dla lepszej oceny i  bardziej precyzyjnego wyniku badania, przeprowadzane jest ono pod różnym kątem, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu sytuacji. Badanie jest bezbolesne i zazwyczaj trwa kilkanaście minut.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...