Xia Boyu

Ma 70 lat i nie ma nóg. Zdobył Mount Everest

Opublikowano: 15 maja 2018

70-letni Chińczyk Xia Boyu, mając amputowane obie nogi,  zdobył w poniedziałek (14 maja br.) Mount Everest. Został tym samym drugą osobą bez kończyn, która tego dokonała, a pierwszą, która weszła po stronie nepalskiej. 

Chiński himalaista dotarł na szczyt wraz z siedmiorgiem innych uczestników jego wyprawy – potwierdził przedstawiciel organizatora Dawa Futi Sherpa.

Jak pisze tvp.info, pierwszą próbę Chińczyk podjął już w 1975 r., ale wówczas w drodze na szczyt alpinistów zaskoczyła burza śnieżna. Chińczyk oddał swój śpiwór koledze z zespołu, gdyż ten zgubił swój. Brakowało im tlenu, a niskie temperatury spowodowały, że Xia Boyu stracił obie stopy.

Nieco ponad dwie dekady później zdiagnozowano u niego chłoniaki – rodzaj nowotworu i lekarze zdecydowali o amputacji obu nóg poniżej kolan. Mimo tego próbował podczas kolejnych wypraw. W 2014 roku powrócił do Nepalu, ale wspinaczkę przerwała lawina, która kosztowała życie 16 szerpów. Rok później Xia Boyu podjął kolejną próbę, ale szyki pokrzyżowało mu tym razem trzęsienie ziemi w Nepalu. Zeszły kolejne lawiny, w których życie straciły 22 osoby atakujące Mount Everest.

Jak z kolei pisze tvn24.pl, przez dwa kolejne lata Xia Boyu nadal próbował. Najbliżej był w 2016 r., jego atak na szczyt przerwała jednak śnieżyca. Cel Xia Boyu został prawie udaremniony przez nepalski rząd, który w ubiegłym roku zabronił wspinaczki osobom z amputowanymi kończynami oraz niewidomym. Decyzja ta wywołała oburzenie wśród himalaistów, Na początku tego roku nepalskie sądy uznały nowe zasady za dyskryminujące i wycofały je.

Pierwszym człowiekiem z amputowanymi kończynami, który zdobył Mount Everest był Nowozelandczyk, Mark Inglis. Dokonał tego w 2006 r.

Źródło: www.tvp.info/www.tvn24.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *