Za co kibice kochają José Mourinho?

José Mourinho

José Mourinho dał się poznać jako genialny trener obdarzony wielką charyzmą. Przed laty przylgnął do niego przydomek „The Special One”, a lista jego klubowych sukcesów pokazuje, że nie jest to określenie na wyrost. Jak doszło do tego, że niedoszły piłkarz z Portugalii trafił do elity piłkarskich szkoleniowców?

Początki szkoleniowej kariery José Mourinho

Nie wszyscy wiedzą, że słynny trener tak naprawdę nazywa się José Mário dos Santos Félix Mourinho. Urodził się w Setubal, w Portugalii, 26 stycznia 1963 roku. Zainspirowany przez ojca, który sam był piłkarzem, młody José rozpoczął treningi i w wieku 17 lat trafił do pierwszego seniorskiego klubu, Rio Ave FC. W 1987 roku kariera piłkarska José Mourinho dobiegła końca – było już doskonale jasne, że na murawie niczego wielkiego nie osiągnie.

Wiele natomiast wskazywało, że trenerem może być wybitnym. José Mourinho na serio podszedł do swojej nowej ścieżki życiowej, uczęszczał na kursy trenerskie i pogłębiał stale swoją wiedzę związaną ze sportem. W 1993 roku został zatrudniony jako asystent trenera w Sportingu Lizbona, gdzie przyszło mu współpracować z Bobby Robsonem. Razem z nim przeszedł w kolejnym sezonie do FC Porto, a w 1996 roku obaj panowie zajęli się trenowaniem zawodników FC Barcelona.

Pierwsze kluby prowadzone przez José Mourinho

2000 rok był przełomowy dla José Mourinho, bo właśnie wtedy otrzymał on posadę trenera w Benfice, a następnie w União de Leiria. Jego praca została dostrzeżona w FC Porto, które postanowiło ściągnąć do siebie dawnego pracownika i tym razem powierzyć mu stanowisko trenera klubu. Był to strzał w dziesiątkę, bo FC Porto pod jego przywództwem zawojowało nie tylko krajową ligę, ale też europejskie puchary – w pierwszym sezonie, 2002/2003, do klubowej gabloty trafił Puchar UEFA, a rok później puchar Ligi Mistrzów.

Po tym sukcesie do José Mourinho nadeszła oferta pracy z Londynu, od Chelsea FC. José przeniósł się na Wyspy i doprowadził do wygranej w Premier League, czego Chelsea nie mogła dokonać od pół wieku. W sezonie 2005/2006 Chelsea ponownie została mistrzem kraju, wygrała też Puchar Anglii oraz Tarczę Wspólnoty. W Lidze Mistrzów udało się dojść do półfinału, potem jednak wyniki nieco się pogorszyły i José Mourinho został zwolniony. W Interze, do którego trafił po kilku miesiącach przerwy, znowu pokazał, co potrafi. Inter z nowym trenerem wygrał Serie A dwa razy, w 2009 i 2010 roku. W drugim sezonie współpracy mistrzostwo krajowe zostało uzupełnione Pucharem Włoch oraz wygraniem Ligi Mistrzów, i w ten sposób Inter jako pierwszy włoski klub osiągnął potrójną koronę.

Przejście do Real Madryt

W 2010 roku, po drugim zwycięstwie w Lidze Mistrzów, José Mourinho został zatrudniony przez Real Madryt. Jego głównym celem była La Decima, czyli dziesiąty Puchar Europy, ale akurat w europejskich rozgrywkach Królewscy nie błyszczeli zbyt mocno. W pierwszym sezonie pracy z Realem José Mourinho doprowadził jednak swoich piłkarzy do zwycięstwa w Copa del Rey, a rok później Królewscy zostali mistrzami Hiszpanii. To mimo wszystko nie wystarczyło i po dwóch latach kontrakt rozwiązano.

Ponownie do siebie zaprosiła go Chelsea, ale i tutaj poza krajowym mistrzostwem nie udało się osiągnąć większych sukcesów. Lepiej poszło w Manchesterze United, gdzie José Mourinho przeniósł się w 2016 roku – klub wygrał Ligę Europy i dwa krajowe puchary. Kolejnym przystankiem był Tottenham Hotspur, a od 2021 roku José Mourinho prowadzi włoski klub AS Roma.

José Mourinho ambasadorem marki brokerskiej XTB

W 2020 roku XTB, wiodący dom maklerski, podjął współpracę z José Mourinho. Pod nazwą XTB kryje się broker notowany na polskiej giełdzie papierów wartościowych, co jednak warte podkreślenia, działa on globalnie, w wielu krajach świata, również w Azji i Ameryce. José Mourinho, jako ambasador marki, zachęca do oferty związanej z bezprowizyjnym inwestowaniem w akcje. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/demo-account

Skąd pomysł, by na twarz domu maklerskiego wybrać piłkarskiego trenera? Kampania promocyjna jest tak skonstruowana, by jasno pokazać silne związki pomiędzy rynkiem inwestycji a prowadzeniem piłkarzy. José Mourinho jako trener wspiera swoich zawodników i ma w głowie obmyśloną strategię, którą stara się wcielić w życie. Tak samo broker XTB zabezpiecza interesy klientów i dostarcza im narzędzi ułatwiających bezpieczne inwestowanie na światowych rynkach. Dzięki José Mourinho, XTB ma nadzieję trafić do świadomości jeszcze większej grupy potencjalnych odbiorców na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/etf

materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.