zdrowa otyłość

● Czy istnieje tzw. zdrowa otyłość? Przebadano 3,5 mln osób…

Opublikowano: 21 listopada 2017

Wiele osób uważa, że zdrowa otyłość istnieje, w związku z tym kilka dodatkowych kilogramów nie musi negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Badania przeprowadzone na grupie 3,5 mln Brytyjczyków jednoznacznie obaliły ten mit.

Eksperci od dawna próbowali ustalić, czy osoby otyłe rzeczywiście mogą być zdrowe i czy istnieje coś takiego, jak zdrowa otyłość, charakteryzująca się prawidłowym metabolizmem przy wartości wskaźnika masy ciała (BMI) przekraczającej 30.

Choć w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała większość osób otyłych jest wyraźnie bardziej narażona na problemy zdrowotne, takie jak choroby układu krążenia, udar czy cukrzyca typu 2, to zdarzają się jednak i tacy, którzy mimo nadmiaru kilogramów wydają się cieszyć dobrym zdrowiem, zaprzeczając ponurym statystykom.

Z wcześniejszych obserwacji wynikało, że nawet co trzecia osoba otyła jest zdrowa, jednak największe badanie tego typu na świecie przeprowadzone przez zespół naukowców z Instytutu Badań nad Zdrowiem przy Uniwersytecie Birmingham, podważyło tę teorię.

Autorzy raportu zaprezentowanego podczas Europejskiego Kongresu Badań nad Otyłością zorganizowanego w portugalskim Porto, przeanalizowali dane medyczne zgromadzone w latach 1995 – 2015, a dotyczące 3,5 mln dorosłych pacjentów, którzy z początku nie cierpieli na choroby układu krążenia.

Jak informuje serwis medonet.pl, analiza danych wykazała, że u osób otyłych uchodzących za zdrowe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca było o 49 proc. wyższe w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze. Pacjenci z tej grupy byli też o 7 proc. bardziej narażeni na udar i aż o 96 proc. częściej rozwijała się u nich niewydolność serca. Proporcje nie zmieniły się, nawet,gdy pod uwagę wzięto takie czynniki jak palenie papierosów.

Więcej: medonet.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
ALAB sport
Aktywność fizyczna to nieodł...
internet wiedza
Jak przekonują badacze z Yale University, większość...
ilość kroków
Eksperci szacują, że każdego roku co najmniej 5,3 ml...
poziom inteligencji
Naukowcy z norweskiego Centrum Badań Ekonomicznych R...
otyłość zdrowie
Prawie każdy, kto widział zawodników sumo, zastanawi...