● Chcieć to móc. Kubica znów zasiądzie w bolidzie F1

Opublikowano: 6 czerwca 2017

Po ponad sześciu latach Robert Kubica ponownie zasiądzie za kierownicą bolidu Formuły 1 – Renault E20.

Jak informuje portal italiaracing.net, Polak weźmie we wtorek (6 czerwca) udział w testach Renault na torze w Walencji.

Kubica był pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem startującym w Formule 1, w której zadebiutował podczas Grand Prix Węgier 2006, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Kanady 2008.

Ma za sobą 76 wyścigów F1 – dwanaście razy stał na podium.

Karierę w najbardziej prestiżowej wyścigowej serii na świecie przerwał jednak wypadek. 6 lutego 2011 r. Robert Kubica rozbił sie podczas pierwszego odcinka specjalnego rajdu Ronde di Andora, jadąc Škodą Fabią S2000 Evo2. Kubica uderzył lewą stroną samochodu w barierę, która przeszła przez ścianę grodziową pojazdu i przygniotła kierowcę. Jego pilot Jakub Gerber wyszedł z auta o własnych siłach i bez obrażeń. Polski kierowca został zabrany helikopterem do szpitala Santa Corona w Pietra Ligure. Przyczyną wypadku był prawdopodobnie mokry asfalt oraz jego wybrzuszenie z powodu wystającego korzenia drzewa.

Kubica doznał wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. Lekarze musieli zatamować krwotok, a następnie złożyli kości w uszkodzonej ręce i nodze. Operacja trwała siedem godzin. Polak mimo dużych problemów z prawą ręką wrócił do sportu. W latach 2013-2016 startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a w debiutanckim sezonie, za kierownicą Citroena DS3 RRC, został mistrzem świata klasy WRC 2 wraz z pilotem Maciejem Baranem.

Polski kierowca nigdy nie ukrywał, że marzy o powrocie za kierownicę bolidu. W tym roku w grudniu skończy 33 lata.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Robert Kubica
Roberto Chinchero, włoski dziennikarz międzynarodow...
agresja za kierownicą
Wściekłość za kierownicą prowadzi do wypadku? To fak...
Stężenie szkodliwych substancji w kabinie samochodu...