alkohol

Resort zdrowia chce zniechęcić Polaków do picia alkoholu

Opublikowano: 5 października 2017

WHO zaleciła Polsce podniesienie cen, ograniczenie reklam i zmniejszenie dostępności alkoholu, np. przez ograniczenie godzin jego sprzedaży i wyprowadzenie go ze stacji benzynowych. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmianę prawa. 

Gminy zdecydują, ile sklepów na ich terenie może sprzedawać nocą alkohol. Reklamy piwa zobaczymy w telewizji dopiero po godz. 23.

Przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianę ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi zaleciła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przepisy mają szansę wejść w życie w ciągu kilku miesięcy.

Zgodnie z nowelizacją gminy mogłyby nie tylko wyznaczać odległości sklepów z alkoholem od miejsc chronionych (np. szkół), ale też dostałyby większe uprawnienia do tego, by decydować, ile sklepów na ich terenie może sprzedawać alkohol od godz. 22 do 6 rano. Obecnie nie mają możliwości regulowania godzin ich otwarcia.

WHO zaleca, by jeden punkt sprzedaży przypadał na co najmniej tysiąc mieszkańców. W Polsce przypada na 273 osoby – pisze Gazeta Wyborcza.

WHO szacuje, że w najbliższych latach Polacy będą pić jeszcze więcej niż teraz. A już dziś należymy do europejskiej czołówki państw, których obywatele piją najwięcej. Razem z Rosją zajmujemy czwarte miejsce w rankingu – na osobę rocznie przypada 12 litrów czystego alkoholu. Uzależnienie zdiagnozowano u ok. 800 tys. Polaków, 3 mln piją ryzykownie. Dlatego WHO zaleciła Polsce trzy kroki: podniesienie cen, ograniczenie reklam i zmniejszenie dostępności alkoholu, np. przez ograniczenie godzin jego sprzedaży i wyprowadzenie go ze stacji benzynowych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
alkohol a pamięć
...
wino bezalkoholowe
Po przekroczeniu czterdziestki stajemy przed nowymi wyzwania...
Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa to jedna z metod leczenia uzależnienia od...
terapia osoby uzależnionej
Nie od dziś wiadomo, że terapia osoby uzależnionej zmienia c...
detoks alkoholowy
Alkohol? Człowiek spożywa go od wieków, przede wszystkim pod...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...