rękawice bokserskie

Boks – od czego zacząć?

Opublikowano: 18 marca 2021

Boks jest bardzo popularnym sportem walki, który przyciąga do siebie coraz więcej zwolenników. Często postrzegany jest jako bardzo brutalny i krwawy, jednakże w rzeczywistości treningi, czy nawet walki amatorów nie wyglądają ani trochę podobnie do tych starć, które obejrzeć można w telewizji. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z boksem, jest zapisanie się na zajęcia. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba wykładać pieniędzy na cały sprzęt, tylko ten najpotrzebniejszy, a także pierwsze treningi przebiegać będą pod czujnym okiem trenera, który nauczy Cię podstawowych umiejętności i technik potrzebnych do dalszego rozwoju.

 

Aby rozpocząć treningi na własną rękę, bądź z pomocą trenera, ale wciąż pragnąc posiadać wszelkie przyrządy, należy zaopatrzyć się w następujący sprzęt:

  • przede wszystkim rękawice bokserskie – mają one za zadanie amortyzować ciosy i zabezpieczać oraz stabilizować dłoń razem z nadgarstkiem przed wszelkiego rodzaju urazami i kontuzjami. Każdy bokser powinien posiadać przynajmniej dwie pary rękawic – przeznaczone do treningu na przyrządach oraz sparingów
  • owijki bokserskie – najczęściej zakładane pod rękawice, zapewniają dodatkową stabilizację i bezpieczeństwo, są dobrym pochłaniaczem wilgoci, dzięki czemu zapobiegają przenoszenia się brzydkiego zapachu do rękawic.
  • kask bokserski – potrzebny od momentu rozpoczęcia treningów, ma za zadanie amortyzację uderzeń w celu uniknięcia wstrząsów mózgu, czy innych urazów
  • worek treningowy – nada się idealnie do treningu w domowym zaciszu. Niestety wymaga odpowiedniej ilości miejsca, więc nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Jak dobrać rozmiar rękawic?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, każdy bokser powinien posiadać przynajmniej dwie pary rękawic. Jedne – przeznaczone do treningów na przyrządach takich jak np. worek bokserski, a kolejne używane podczas sparingów. Taka zależność istnieje dlatego, że rozmiar rękawicy, to tak naprawdę jej waga. Wewnętrzna wielkość rękawicy bokserskiej jest uniwersalna, więc dopasuje się do prawie każdej dłoni dorosłego mężczyzny. Natomiast jej ciężkość odnosi się do objętości wypełnienia tzw. warstwy uderzeniowej. Rozmiar rękawic podaje się w uncjach. Jedna uncja (oz) odpowiada około 28 gramom. Najpopularniejszymi rozmiarami wśród dorosłych mężczyzn są 12oz- odpowiednie do treningów oraz 14oz przeznaczone do sparingów. Rękawice sparingowe muszą być grubsze z uwagi na bezpieczeństwo sparingpartnera. Aby sprawdzić czy rękawica ma odpowiednią grubość i dobrej jakości wypełnienie, należy wcisnąć kciuk w środek warstwy uderzeniowej – jeżeli nic się nie stanie – będzie oznaczać to, że rękawica jest zbyt twarda. Natomiast kiedy wciskając poczujemy kostki w dłoniach – prawdopodobnie przy uderzeniu poczułby je również Nasz sparingpartner, a z tego nie wyszłoby nic dobrego. Dlatego bardzo ważnym jest, aby przy doborze sprzętu zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.

Worek bokserski czy gruszka bokserska?

Decydując się na uprawianie sportu, jakim jest boks, potrzeba zaopatrzyć się w specjalne przyrządy. Worek bokserski oraz gruszka są dobrym wyborem do posiadania w domowym zaciszu, gdzie na spokojnie można uzupełniać treningi, czy nawet rozładowywać emocje. Oba produkty bardzo dobrej jakości znajdziesz na stronie Golden Gloves. Tylko który przyrząd będzie bardziej odpowiedni? Otóż worek bokserski jest świetny pod względem różnorodności treningów jakie można na nim przeprowadzać, zda egzamin nie tylko u bokserów, ale także osób, które szukają alternatywy w swoich codziennych treningach. Jednakże jego dość duży rozmiar i waga wymagają obszernej przestrzeni i porządnego sufitu, do którego będzie można dany sprzęt przymocować. Worek bokserski dobrej jakości nie należy również do najtańszych. Jednakże efekty treningów na nim na pewno są warte swojej ceny! Gruszka bokserska natomiast to, można powiedzieć kompaktowa wersja worka. Ze względu na swój rozmiar ogranicza nieco trening, czyniąc go głównie takim z wykorzystaniem rąk. Jednakże zajmuje o wiele mniej miejsca, dlatego też pomieści go o wiele więcej domostw, jest łatwy w obsłudze, a trening na nim to niemała frajda. Posiadanie przyrządów bokserskich w domu przyniesie bez wątpienia wiele korzyści, należy się jednak zastanowić, która wersja będzie bardziej wygodna w Twoim domu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...