Choroba Peyroniego

Naukowcy odkryli związek między kształtem penisa a rakiem

Opublikowano: 3 lipca 2021

Naukowcy w ramach badań przeprowadzonych przez Baylor College of Medicine w Teksasie przeanalizowali dane pochodzące od 1,5 miliona mężczyzn. Okazało się, że pacjenci z zakrzywionym prąciem wynikającym ze zwłóknienia są w zwiększonej grupie ryzyka zachorowalności na kilka odmian nowotworów.

Badanie przedstawione w Amerykańskim Towarzystwie Medycyny Rozrodczej wykazało, że osoby ze zwłóknieniem prącia (nazwanym również jako choroba Peyroniego) miały o około 40 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka jąder i raka żołądka, a także 29 procent większe szanse na rozwój raka skóry.

Uważa się, że choroba Peyroniego dotyka od 0,5 do 13 procent mężczyzn w USA. Według Departamentu Urologii Weilla Cornell Medicine wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę chorobę – pisze tvn24.pl.

Zdaniem naukowców z zespołu z Baylor College mężczyźni z tą chorobą powinni częściej poddawać się badaniom mającym na celu wykrycie komórek rakowych.

Choroba Peyroniego to włókniste stwardnienie członka. Objawia się u dorosłych mężczyzn skrzywieniem członka, a w niektórych przypadkach powoduje bolesność wzwodów. Poważne, kilkudziesięcioprocentowe skrzywienie może utrudniać współżycie, choć odpowiedni dobór pozycji seksualnej może to niwelować.

Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najczęściej za przyczyny uważa się mikrourazy prącia, zwłaszcza w czasie stosunków płciowych, infekcje, zapalenia cewki moczowej, choroby weneryczne, zmiany miażdżycowe.

Chorobę jako pierwszy opisał w 1743 roku francuski chirurg, François de la Peyronie.

Źródło: tvn24.pl/sprawnypo40.pl

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
gorąca herbata
Irańscy naukowcy nie mają dobrych wieści dla miłośni...
terapie alternatywne na raka
Lekarze podkreślają, że rezygnacja z leczenia chorob...
witamina E rak
Nie znaleziono dowodów na to, że stosowanie witaminy...
otyłość
Coraz więcej nowotworów jest powodowanych przez otył...
alkohol
Eksperyment na myszach pokazał, że alkohol wywołuje...