otyłość

Otyłość już drugą przyczyną raka u Brytyjczyków. W Polsce jest podobnie

Opublikowano: 26 marca 2018

Coraz więcej nowotworów jest powodowanych przez otyłość i nadwagę. To już druga – tuż po paleniu papierosów –  najczęstsza przyczyna nowotworów w Wielkiej Brytanii. 

Mało pocieszające jest to, że w związku z tym, iż coraz mniej ludzi pali papierosy, spada liczba nowotworów tytoniozależnych. Wciąż jednak najwięcej chorób onkologicznych jest wywoływanych przez papierosy.

Otyłość i nadwaga są zaś już drugą najczęstszą przyczyną nowotworów. W Wielkiej Brytanii na te czynniki ryzyka przypada 6,3 proc. zachorowań onkologicznych, czyli o prawie o 1 punkt procentowy więcej niż w 2011 r. (5,5 proc.). Podobnie jest jest w Polsce.

Jeśli zatem otyłość to twój problem, postaraj się schudnąć. Badania prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (USA), opublikowane w lipcu 2016 r. przez „Cancer Research” wskazały, że uczestniczkom wystarczyło schudnąć o 5-10 proc., żeby w organizmie było mniej substancji sprzyjających rozwojowi raka.

Najlepsze efekty daje odpowiednia dieta, która w tych obserwacjach okazała się bardziej skuteczna niż aktywność fizyczna. W największym jednak stopniu można się odchudzić łącząc zmianę sposobu odżywiania z wysiłkiem fizycznym.

Co istotne, najlepiej odchudzać się pod kontrolą specjalistów; zarówno lekarza, jak i dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Choroba Peyroniego
Naukowcy w ramach badań przeprowadzonych przez Baylo...
otyłość
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako nieprawi...
otyłość ciekawostki
Myślisz, że tkanka tłuszczowa to tylko zbędne kilogr...
spacer
Prawie dwa i pół tysiąca lat temu Hipokrates stwierd...
problemy z wyglądem
Wielu sądzi, że kłopoty z akceptacją swojego wyglądu...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...