To dziecko będzie miało ojca i dwie matki

dziecko trojga rodziców

Specjaliści z Centrum Płodności w Newcastle w Wielkiej Brytanii powołają do życia zdrowe zarodki niosące w sobie materiał genetyczny dwóch matek i jednego ojca.

Zielone światło dał temu 1 lutego br. Urząd ds. Rozrodu i Embriologii Człowieka (HFEA) – poinformował „The Guardian”.

Lekarze w Newcastle będą mogli powołać do życia zarodki, które mają materiał genetyczny dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Dzięki temu dziecko nie będzie miało mutacji, które by je skazały na nieuleczalne i ciężkie choroby genetyczne.

Jak podaje „The Guardian”, zgoda została wydana dla dwóch konkretnych pacjentek, których mitochondria zawierają szkodliwe mutacje. Tym samym będą one pierwszymi kobietami w Wielkiej Brytanii, które otrzymają tak zwaną terapię mitochondrialną – radykalną procedurę in vitro, która została prawnie dopuszczona w tym kraju w wyniku głosowania parlamentarnego w 2015 r. – pisze Gazeta Wyborcza.

Obie Brytyjki, które mają teraz wziąć udział w terapii mitochondrialnej, mają mutacje mitochondrialne, które powodują chorobę zwaną padaczką miokloniczną z występowaniem czerwonych poszarpanych włókien w mięśniach. Inaczej zwaną zespołem MERRF.

Kobiety nie będą pierwszymi na świecie, które urodzą dzieci trojga rodziców. W 2016 roku John Zhang, lekarz w New Hope Fertility Center w Nowym Jorku, ogłosił narodziny zdrowego chłopca poczętego w podobny sposób w klinice w Meksyku. Rodzice pochodzą z Jordanii, a chłopiec jest ponoć zdrowy.

Więcej: www.wyborcza.pl