e-papieros

E-papieros może wybuchnąć, a nawet zabić

Opublikowano: 6 lutego 2019

Teksańczyk William Brown, wskutek odniesionych w konsekwencji eksplozji e-papierosa ran, zmarł – poinformowały BBC News i CBC News. 

Brown zmarł w styczniu 2019 r. Media przypomniały też o młodym mieszkańcu Florydy, który zginął wskutek wybuchu e-papierosa w maju 2018 r.

Czy wybuchy coraz popularniejszych urządzeń do wdychania nikotyny to częste zjawisko? Dane są niejednorodne. Cytowany w materiale BBC amerykański urząd The National Fire Data Centre, który m.in. zbiera dane na temat przyczyn pożarów i oparzeń w USA, podaje w specjalnym raporcie dotyczącym e-papierosów, że w okresie styczeń 2009 – styczeń 2017 amerykańskie media poinformowały o 195 przypadkach wybuchu ognia w wyniku eksplozji e-papierosów. Najczęściej urządzenia eksplodowały albo w kieszeni użytkownika, albo podczas zaciągania się.

Z kolei naukowcy z University of North Texas Health Science Center ocenili, że w latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące.

Co wybucha w e-papierosach i jak ograniczyć takie ryzyko?

Zgodnie z informacjami z raportu za eksplozję e-papierosów odpowiada umieszczona w nich bateria litowo-jonowa, która, jak każda tego typu, w określonych warunkach lub wskutek błędu konstrukcyjnego niesie zagrożenie wybuchu. „Żaden ze znanych produktów do użytku człowieka nie zawiera baterii o znanym ryzyku wybuchu tak blisko ludzkiego ciała, jak dzieje się to w przypadku e-papierosów” – czytamy w raporcie The National Fire Data Centre.

Warto nadmienić przy okazji, że ryzyko wybuchu wiąże się również z używaniem innych popularnych urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami, m.in. smartfonów. Światowe media wiele razy już opisywały tego typu przypadki.

W razie używania e-papierosów, należy zatem pamiętać o pewnych regułach bezpieczeństwa:

  • Ładuj baterię tylko za pomocą ładowarki dostosowanej do danego produktu;
  • Nie ładuj baterii przez całą noc lub zbyt długi okres czasu – odłączaj je zaraz po naładowaniu;
  • Jeśli bateria jest gorąca, jak najszybciej usuń ją z urządzenia/ładowarki;
  • Nie używaj przeciekających czy w inny sposób uszkodzonych baterii;
  • Nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała;
  • Nie zostawiaj baterii lub e-papierosa w samochodzie lub w nagrzanych miejscach.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć, że pożar wybuchający wskutek pozostawienia tlącego się niedopałka papierosa to jedna z częściej występujących w Polsce przyczyn konieczności wzywania straży pożarnej.

„Bardzo rzadko zdarzają się pożary spowodowane np. uderzeniem pioruna. Pożary najczęściej powstają wskutek niewłaściwego posługiwania się ogniem otwartym: zaśnięcia z papierosem w dłoni, palenia w miejscach zabronionych – podatnych na zapalenie i wybuch, w pobliżu gazów palnych itp.” – przestrzega redakcja pożarniczego portalu „Remiza”.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
czym są premixy
Osoby, które dopiero zaznajamiają się z tematyką e-papierosó...