Futbol amerykański

Futbol amerykański – czy ma szansę wygrać z piłką nożną?

Opublikowano: 29 czerwca 2020

Polacy z zapartym tchem śledzą piłkę nożną, ojcowie uczą synów, jak się kiwać, i zabierają ich na mecze, a chłopcy w mig łapią bakcyla i wciągają się w pasję ojców, kolekcjonując naklejki z piłkarzami i zostając fanami Lewandowskiego. W Stanach Zjednoczonych podobne emocje towarzyszą amerykańskiemu futbolowi, który i u nas ma swoich fanów. Czy zyska w Polsce popularność na miarę soccera, jak Amerykanie nazywają piłkę nożną?

Zainteresowanie tym sportem rośnie, o czym świadczą powstające drużyny i kluby, a także coraz częściej obstawiane zakłady bukmacherskie w tej dyscyplinie.

Amerykańskie emocje w twoim domu

I choć nie ma mowy o falowym wzroście fanów i graczy, to amerykańska pasja narodowa stopniowo wkracza na polski grunt. Może z czasem zadomowi się jak Walentynki albo Halloween i zjednoczy Polaków na stadionach i przed telewizorami jak Amerykanów podczas Super Bowl? Warto poznać ten sport bliżej i choć raz obstawić swój typ w zakładach sportowych, aby sprawdzić, co tak pociąga amerykańskie społeczeństwo. Super Bowl ma w swojej ofercie każdy praktycznie bukmacher. Mało tego, obstawiając, można zgarnąć atrakcyjne bonusy.

O ile na całym świecie mówi się o futbolu amerykańskim, w Ameryce i Stanach, gdzie ma najwięcej fanów i cieszy się ogromną popularnością, gra jest po prostu futbolem i zdecydowanie wygrywa z piłką nożną. Wbrew nazwie, ab zdobyć punkty, zawodnicy, których jest w drużynie 11, tak samo jak piłce nożnej, mogą zgodnie z zasadami nie tylko kopać piłkę, ale także rzucać ją, nosić i przekazywać sobie z rąk do rąk.

Kontaktowa gra wymaga ochrony

Co jeszcze różni tę grę od piłki nożnej? Stopień brutalności. O ile w „nodze” zdarzają się faule, o tyle futbol amerykański z założenia jest sportem kontaktowym. Aby zatrzymać zawodnika trzymającego piłkę, obrońca musi na niego szarżować i powalić go na ziemię, co wymaga użycia siły.

Oczywiście obowiązują pewne zasady: nie wolno kopać, uderzać, podcinać zawodnika z piłką, łapać za kratkę ochraniającą w kasku, ani atakować własnym kaskiem, jednak większość form szarżowania jest dozwolona. Istnieje wiele regulaminowych możliwości pozwalających blokującemu i broniącemu zepchnąć przeciwnika z drogi. Dlatego na boisku konieczny jest dość toporny strój ochraniający ciało przed kontuzjami – naramienniki, masywne kaski z kratką z przodu, ochraniacze na kolana i na biodra. Coraz doskonalsza ochrona z jednej strony coraz lepiej spełnia zadanie, a z drugiej – pozwala zawodnikom poczuć się nie tyle bezpiecznie, co bezkarnie, a to nie pozostaje bez wpływu na agresywność gry. Konsekwencją są wprowadzane zmiany w regulaminie, obejmujące m.in. zakaz dotykania rozgrywającego kaskiem zawodnika obrony lub dotykania przez obrońcę kasku rozgrywającego.

Futbol amerykański na przestrzeni lat

Pierwszy mecz futbolowy rozegrano w 1869 r. w Nowym Brunszwiku w stanie New Jersey między drużynami Uniwersytetu w Princeton i Uniwersytetu Rutgersa. Wówczas zasady gry przypominały bardziej piłkę nożną. Z czasem regulamin ewoluował pod wpływem rugby i lokalnych odmian futbolu. W latach 70. XIX w. trener z Uniwersytetu Yale – Walter Camp – opracował standardy odróżniające futbol amerykański od rugby i piłki nożnej. Na początku XX w. dyscyplina zyskała popularność na uczelniach w całych Stanach, a wkrótce wyszła poza środowiska uniwersyteckie i stała się sportem narodowym.

W latach 20. XX w. zaczęły powstawać drużyny zawodowe. Powstała też liga NFL (National Football League). Wraz z dostępnością transmisji telewizyjnych rosła popularność meczów futbolu, który w latach 60. wzbudzał już znacznie większe emocje niż jakiekolwiek inne rozgrywki sportowe. Dziś mecze futbolowe przyciągają na stadiony rzesze, nie mówiąc o kibicach przed telewizorami i w barach. Dzień finałowej rozgrywki Super Bowl jest w Stanach wielkim świętem i pretekstem do urządzania imprez przy wspólnym oglądaniu meczu, który jest ważnym wydarzeniem i wyzwaniem organizacyjnym, a dla gwiazdy, która występuje w przerwie, taka możliwość jest dużym przywilejem i zaszczytem.

Futbol amerykański wkracza na polskie boiska

Od 1999 r. rozgrywa się mistrzostwa świata w futbolu amerykańskim, a od 1983 r. – mistrzostwa Europy. W 1991 r. pod auspicjami NFL powstała liga NFL Europa. W Polsce od 2004 r. istnieje Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, utworzony z inicjatywy dwóch drużyn: Warsaw Eagles i 1. KFA Wielkopolska. W związku z tym, że powstaje coraz więcej drużyn, tworzą się również narodowe ligi. W 2013 r. utworzono oficjalną reprezentację Polski w futbolu amerykańskim. Od niedawna w tym długo zdominowanym przez mężczyzn sporcie swoje miejsce mają również kobiety, choć wydaje się, że na kontaktowy charakter pozostanie jednak domeną mężczyzn. Wydaje się, że futbol amerykański ma się w Polsce coraz lepiej, ale piłka nożna chyba długo nie będzie zagrożona. Jeśli jednak ktoś chciałby wciągnąć się w ten wciąż niszowy sport, możliwości jest coraz więcej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...