Futbol amerykański

Futbol amerykański – czy ma szansę wygrać z piłką nożną?

Opublikowano: 29 czerwca 2020

Polacy z zapartym tchem śledzą piłkę nożną, ojcowie uczą synów, jak się kiwać, i zabierają ich na mecze, a chłopcy w mig łapią bakcyla i wciągają się w pasję ojców, kolekcjonując naklejki z piłkarzami i zostając fanami Lewandowskiego. W Stanach Zjednoczonych podobne emocje towarzyszą amerykańskiemu futbolowi, który i u nas ma swoich fanów. Czy zyska w Polsce popularność na miarę soccera, jak Amerykanie nazywają piłkę nożną?

Zainteresowanie tym sportem rośnie, o czym świadczą powstające drużyny i kluby, a także coraz częściej obstawiane zakłady bukmacherskie w tej dyscyplinie.

Amerykańskie emocje w twoim domu

I choć nie ma mowy o falowym wzroście fanów i graczy, to amerykańska pasja narodowa stopniowo wkracza na polski grunt. Może z czasem zadomowi się jak Walentynki albo Halloween i zjednoczy Polaków na stadionach i przed telewizorami jak Amerykanów podczas Super Bowl? Warto poznać ten sport bliżej i choć raz obstawić swój typ w zakładach sportowych, aby sprawdzić, co tak pociąga amerykańskie społeczeństwo. Super Bowl ma w swojej ofercie każdy praktycznie bukmacher. Mało tego, obstawiając, można zgarnąć atrakcyjne bonusy.

O ile na całym świecie mówi się o futbolu amerykańskim, w Ameryce i Stanach, gdzie ma najwięcej fanów i cieszy się ogromną popularnością, gra jest po prostu futbolem i zdecydowanie wygrywa z piłką nożną. Wbrew nazwie, ab zdobyć punkty, zawodnicy, których jest w drużynie 11, tak samo jak piłce nożnej, mogą zgodnie z zasadami nie tylko kopać piłkę, ale także rzucać ją, nosić i przekazywać sobie z rąk do rąk.

Kontaktowa gra wymaga ochrony

Co jeszcze różni tę grę od piłki nożnej? Stopień brutalności. O ile w „nodze” zdarzają się faule, o tyle futbol amerykański z założenia jest sportem kontaktowym. Aby zatrzymać zawodnika trzymającego piłkę, obrońca musi na niego szarżować i powalić go na ziemię, co wymaga użycia siły.

Oczywiście obowiązują pewne zasady: nie wolno kopać, uderzać, podcinać zawodnika z piłką, łapać za kratkę ochraniającą w kasku, ani atakować własnym kaskiem, jednak większość form szarżowania jest dozwolona. Istnieje wiele regulaminowych możliwości pozwalających blokującemu i broniącemu zepchnąć przeciwnika z drogi. Dlatego na boisku konieczny jest dość toporny strój ochraniający ciało przed kontuzjami – naramienniki, masywne kaski z kratką z przodu, ochraniacze na kolana i na biodra. Coraz doskonalsza ochrona z jednej strony coraz lepiej spełnia zadanie, a z drugiej – pozwala zawodnikom poczuć się nie tyle bezpiecznie, co bezkarnie, a to nie pozostaje bez wpływu na agresywność gry. Konsekwencją są wprowadzane zmiany w regulaminie, obejmujące m.in. zakaz dotykania rozgrywającego kaskiem zawodnika obrony lub dotykania przez obrońcę kasku rozgrywającego.

Futbol amerykański na przestrzeni lat

Pierwszy mecz futbolowy rozegrano w 1869 r. w Nowym Brunszwiku w stanie New Jersey między drużynami Uniwersytetu w Princeton i Uniwersytetu Rutgersa. Wówczas zasady gry przypominały bardziej piłkę nożną. Z czasem regulamin ewoluował pod wpływem rugby i lokalnych odmian futbolu. W latach 70. XIX w. trener z Uniwersytetu Yale – Walter Camp – opracował standardy odróżniające futbol amerykański od rugby i piłki nożnej. Na początku XX w. dyscyplina zyskała popularność na uczelniach w całych Stanach, a wkrótce wyszła poza środowiska uniwersyteckie i stała się sportem narodowym.

W latach 20. XX w. zaczęły powstawać drużyny zawodowe. Powstała też liga NFL (National Football League). Wraz z dostępnością transmisji telewizyjnych rosła popularność meczów futbolu, który w latach 60. wzbudzał już znacznie większe emocje niż jakiekolwiek inne rozgrywki sportowe. Dziś mecze futbolowe przyciągają na stadiony rzesze, nie mówiąc o kibicach przed telewizorami i w barach. Dzień finałowej rozgrywki Super Bowl jest w Stanach wielkim świętem i pretekstem do urządzania imprez przy wspólnym oglądaniu meczu, który jest ważnym wydarzeniem i wyzwaniem organizacyjnym, a dla gwiazdy, która występuje w przerwie, taka możliwość jest dużym przywilejem i zaszczytem.

Futbol amerykański wkracza na polskie boiska

Od 1999 r. rozgrywa się mistrzostwa świata w futbolu amerykańskim, a od 1983 r. – mistrzostwa Europy. W 1991 r. pod auspicjami NFL powstała liga NFL Europa. W Polsce od 2004 r. istnieje Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, utworzony z inicjatywy dwóch drużyn: Warsaw Eagles i 1. KFA Wielkopolska. W związku z tym, że powstaje coraz więcej drużyn, tworzą się również narodowe ligi. W 2013 r. utworzono oficjalną reprezentację Polski w futbolu amerykańskim. Od niedawna w tym długo zdominowanym przez mężczyzn sporcie swoje miejsce mają również kobiety, choć wydaje się, że na kontaktowy charakter pozostanie jednak domeną mężczyzn. Wydaje się, że futbol amerykański ma się w Polsce coraz lepiej, ale piłka nożna chyba długo nie będzie zagrożona. Jeśli jednak ktoś chciałby wciągnąć się w ten wciąż niszowy sport, możliwości jest coraz więcej.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...