piłka nożna nadciśnienie

Piłka nożna skutecznym lekiem na nadciśnienie?

Opublikowano: 30 czerwca 2020

Trening piłki nożnej pod względem zwiększonej wydolności tlenowej jest tak skuteczny jak trening interwałowy wysokiej intensywności (HIIT). Dzięki temu wpływa na obniżenie nawet o 50 proc. ryzyka zachorowania na choroby układu krwionośnego i może znacznie przedłużyć długość życia. Badania potwierdzają, że regularna gra w piłkę nożną przekłada się na pozytywne wyniki w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Z metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Niszu (Serbia) wynika, że godzinny trening piłki nożnej praktykowany dwa razy w tygodniu wiąże się przeciętnie ze wzrostem poboru tlenu o 3,51 ml/kg/min i wysokości skoku o 2,3 cm oraz zmniejszeniem masy ciała o 1,72 kg, cholesterolu LDL o 0.21 mmol/l i tętna spoczynkowego o 6 uderzeń na minutę (taki wynik porównawczy odnotowano w okresie od 3 do 6 miesięcy w odniesieniu do grupy pasywnej, grupy uprawiającej jogging o umiarkowanym stopniu intensywności i grupie poddanej treningowi siłowemu).

Nie jest niczym odkrywczym, że aktywność fizyczna jest sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, osteoporoza, i istotnym czynnikiem wydłużającym długość życia. Jak wynika z badań naukowych, rekreacyjna gra w piłkę nożną jest niezwykle korzystna dla zdrowia i ogólnej sprawności fizycznej.

Analiza sporządzona na podstawie systematycznej kontroli uczestników programu wykazuje, że amatorska, regularna gra w piłę przynosi nad wyraz pożądane efekty u osób z nadciśnieniem. Osoby te uzyskały bardzo zadowalające wyniki zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu do osób nieaktywnych.

Jednocześnie okazało się, że rekreacyjna gra w piłkę nożną ma również dobry wpływ na spadek masy ciała w przypadku nadwagi i obniżenie poziomu cholesterolu, co często idzie w parze. O ile popularne formy treningów, takie jak bieganie wytrzymałościowe lub trening interwałowy czy siłowy, mają dobry wpływ na wydolność sercowo-naczyniową, metaboliczną i mięśniowo-szkieletową, o tyle piłka nożna jest aktywnością fizyczną, której spectrum działania jest znacznie szersze. Ostatnia dekada przynosi liczne dowody na to, że rekreacyjna gra w piłkę nożną jest treningiem wielotorowym, przekładającym się na różne korzyści zdrowotne.

Dzieje się tak, ponieważ trening piłki nożnej obejmuje wiele elementów treningu siłowego, łącznie z biegami o wysokiej intensywności i innymi rodzajami aktywności, takimi jak drybling, strzały, skoki. Wystarczy 60-minutowa sesja dwa razy w tygodniu, aby znacznie poprawić kondycję, a przede wszystkim wyniki zdrowotne. Szczególnie dotyczy to mężczyzn w średnim wieku, zwłaszcza tych zmagających się ze wspomnianymi schorzeniami. Odnotowano przypadki potwierdzające pozytywny wpływ piłki nożnej na czynność serca, wydolność fizyczną, gęstość mineralną i masę kości, wydolność sercowo-oddechową.

Milanović i jego współpracownicy podjęli się metaanalizy kilkunastu badań i na tej podstawie stwierdzili, że rekreacyjna piłka nożna zapewnia dużą poprawę maksymalnego zużycia tlenu w porównaniu do treningu siłowego i kontroli osób nieaktywnych. Wykazano również znaczący wpływ piłki nożnej na maksymalne zużycie tlenu oraz tętno spoczynkowe w porównaniu z kontrolą osób pozbawionych wysiłku fizycznego.

Badania naukowe – nawet z perspektywy sceptyków – mają w sobie sporo prawdy. Warto więc pożyczyć od syna piłkę i parę razy w tygodniu pójść z kolegami na boisko. Jeśli nie dla zdrowia, to przynajmniej dla przyjemności. Wówczas poprawa zdrowia może być zaskakującym skutkiem ubocznym.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Kordiceps Fohow, znany również jako "caterpillar fungus", to...
Dietetyk
W świecie, gdzie codziennie jesteśmy bombardowani informacja...
stomatologia
Wszystkie stosowane we współczesnej protetyce implanty zębow...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...