Jak odtruć organizm z alkoholu?

detoks alkoholowy

Alkohol? Człowiek spożywa go od wieków, przede wszystkim podczas różnego rodzaju przyjęć i spotkań towarzyskich, którym wódka i piwo dodają pikanterii, równocześnie skutecznie rozluźniając atmosferę. Lampka szampana pozwala uwypuklić szczególny charakter najważniejszych chwil w życiu, a kieliszek odpowiednio dobranego wina wyśmienicie podkreśla smak obiadu czy kolacji. Spożywanie alkoholu wymaga od nas odpowiedzialności i choćby podstawowej wiedzy na temat tego, jak pić, aby z każdego przyjęcia imprezy wyjść o własnych siłach i z twarzą. Jak przygotować się do zakrapianej imprezy (lub imprez! po czterdziestce okazji do imprezowania przecież nie brakuje!) i co zrobić, gdy imprezowanie wymknie się spod kontroli? Czym jest detoks alkoholowy i na czym polega odtruwanie alkoholowe organizmu?

Przygotuj się i swój organizm do zakrapianej imprezy

Masz w planach imprezę, na której będzie serwowany alkohol? Pamiętaj, że Twój organizm wiele może Ci wybaczyć i sporo znieść, ale ma swoje ograniczenia. Przyjmuje się, że organizm dorosłego, zdrowego mężczyzny może bezpiecznie przyjąć 4 standardowe jednostki alkoholu (SJA), a kobieta może sobie pozwolić na 2-3 porcje (nie przekraczając jednak maksymalnej dawki 14 jednostek na tydzień w przypadku mężczyzn i 8-10 jednostek w przypadku kobiet, z zachowaniem minimum dwóch dni abstynencji). Ile to alkoholu w praktyce? Jedną dawkę alkoholu przyjmiemy spożywając 250 ml piwa (pół kufla), 100 ml wina (kieliszek) czy 30 ml wódki lub whisky (kieliszek).

Twoja kondycja podczas imprezy i bezpośrednio po niej będzie zależała od ilości wypitego alkoholu oraz tempa, w którym będziesz pić. Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie organizmu do zakrapianej imprezy. Musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz zjedzeniu wcześniej solidnego posiłku. Umów się ze znajomymi (ale nie tymi od hasła: no jak to, ze mną się nie napijesz?), że wspólnie będziecie kontrolować ilość czystego alkoholu przyjmowanego w kolejnych trunkach i w odpowiednim momencie powiecie sobie stop. No dobra, a jeśli to się nie uda?  Impreza wymknęła się spod kontroli i wpadłeś w ciąg picia? Ratunkiem może być detoks alkoholowy.

Co to jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to jednorazowe działanie ratunkowe, umożliwiające szybkie i skuteczne usunięcie z organizmu alkoholu oraz metabolitów etanolu. Nadrzędnym celem detoksu jest przerwanie tzw. ciągu alkoholowego (codziennego spożywania alkoholu, bez niezbędnych przerw na regenerację organizmu) oraz zminimalizowanie skutków przyjmowania etanolu w nadmiernych ilościach. Ponadto prawidłowo dobrany i przeprowadzony detoks alkoholowy pozwala poradzić sobie z kacem oraz poprawia samopoczucie pacjenta.

Na czym polega odtruwanie alkoholowe?

 

Odtrucie alkoholowe polega na podawaniu kroplówek, zawierających odpowiednio skomponowane witaminy i minerały, m.in.: magnez i potas oraz witaminy z grupy B1. Składniki kroplówki mają za zadanie przyspieszyć metabolizm oraz skutecznie uzupełnić niedobory witamin i związków mineralnych wypłukane z organizmu podczas alkoholowego ciągu. W kroplówkach mogą być również podawane środku uspokajające i nasenne oraz środki przeciwbólowe – wszystko po to, by wesprzeć pacjenta w trudnych momentach po odstawieniu alkoholu oraz zniwelować tzw. ból abstynencyjny. Przyjmuje się, że odtruwanie alkoholowe powinno trwać około 7-10 dni. Detoks może być stosowany w przygotowaniu pacjenta do terapii odwykowej.

Detoks alkoholowy pod opieką specjalistów

Detoks alkoholowy to rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie zarówno z gigantycznym kacem, jak i sytuacjami podbramkowymi, w których czujesz, że z alkoholowego ciągu nie jesteś w stanie wyjść w oparciu wyłącznie o własną silną wolę. Bezpieczne odtruwanie alkoholowe powinno być przeprowadzane pod opieka specjalistów, którzy zapewnią Ci w pełni profesjonalne podejście i bezpieczeństwo, zachowanie zasad poufności i poszanowania dla Twojej prywatności. Detoks alkoholowy pod opieką lekarza odbywa się najczęściej w Twoim domu, w zgodzie z wszystkimi procedurami, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wstępnych badań, co pozwala na optymalne dopasowanie składu kroplówek. Szybko staniesz na nogi!

Artykuł powstał we współpracy z Detox Alkoholowy 24h/7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.