spalanie tkanki tłuszczowej

Jak zbudować „kaloryfer” na brzuchu?

Opublikowano: 8 kwietnia 2021

Idealna sylwetka to marzenie wielu osób. Oczywiście dla każdego może to oznaczać nieco inny wygląd. Jednym zależy na bardzo uwidocznionych liniach mięśni, innym po prostu na płaskim brzuchu. W każdym przypadku istotne jest trzymanie się kilku zasad, dotyczących diety i ćwiczeń, dzięki którym spalanie tkanki tłuszczowej będzie efektywne i bezpieczne.

Nie zagładzaj się

Niejedna osoba błędnie zakłada, że metodą na skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej jest głodzenie się. Przecież im mniej kalorii zjemy, tym szybciej spalimy pozostałe przy ćwiczeniach, prawda? Nic bardziej mylnego! Kalorie dostarczane wraz z pożywieniem zużywane są na szereg procesów zachodzących w ciele. W odpowiedniej produkcji i dystrybucji energii uczestniczą przede wszystkim dwa hormony – insulina i kortyzol. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie potrafią one pobierać potrzebne składniki odżywcze z pokarmu, a ich nadmiar odkładać między innymi w wątrobie. Kiedy jemy za mało, nie mają możliwości uzyskania odpowiedniej ilości kalorii z jedzenia, a wtedy organizm musi szukać innego wyjścia. Niestety, zamiast uzyskiwać energię z tkanki tłuszczowej, pobierana jest ona z mięśni. Co więcej, ciało, aby ratować się przed ewentualnym brakiem pożywienia przez długi czas, odkłada tłuszcz jako rezerwy energetyczne.

Aby wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, trzeba dostarczać organizmowi pełen zestaw białka, tłuszczy oraz węglowodanów. W codziennej diecie należy pamiętać o rybach, jajkach, mleku, olejach roślinnych, orzechach oraz pestkach. Dostarczają one zapasów tłuszczów nienasyconych i wspomagają przemianę materii. Natomiast produkty o niskim indeksie glikemicznym nie powodują skoków insuliny, które mogły, by doprowadzić do okładania się tkanki tłuszczowej. W procesie trawienia pomocni są pieprz cayenne, imbir, kurkuma, cynamon oraz papryka. Warto dodawać je do przygotowywanych potraw lub robić z nich odżywcze napary. Na rynku dostępne są również produkty wspomagające budowanie tkanki mięśniowej takie jak kreatyna, izolat białka, czy różeniec górski.

Ćwicz regularnie

Nie można nadmiernie przeciążać swojego organizmu i ćwiczyć ponad jego możliwości. Jeżeli ćwiczymy zbyt intensywnie i przez długi czas, organizm zaczyna spalać nie tłuszcz, ale mięśnie. Dlatego podczas ćwiczeń należy pamiętać o utrzymywaniu tętna w okolicach 60-70% jego wartości maksymalnej. Spalanie tkanki tłuszczowej najłatwiej osiągnąć poprzez ćwiczenia cardio – bieganie, pływanie, skakanie na skakance czy jazda na rowerze. W Internecie można również znaleźć gotowe treningi cardio i wzmacniające brzuch. Do najpopularniejszych ćwiczeń budujących „kaloryfer” należą m.in. brzuszki, świeca, russian twist oraz świeca. Trzeba pamiętać, że aby osiągać zadowalające efekty, nie można zapominać o innych partiach ciała. Organizm jest jedną całością i należy dbać o każdą jego część z równą uwagą i dedykacją. Do rzeźbienia sylwetki oraz poprawiania swojej siły, idealnie nadają się ćwiczenia siłowe, które najlepiej wykonywać pod okiem trenera personalnego.

Ćwiczenia należy wykonywać 3-4 razy w tygodniu w zależności od ich rodzaju i intensywności. Należy pamiętać na wyznaczeniu czas na odpoczynek i regenerację, dzięki którym mięśnie mają czas się odnowić i urosnąć. Nie oznacza to kilku dni spędzonych na kanapie z niezdrowymi przekąskami w ręce. W dniach beztreningowych warto wybrać się na półgodzinny marsz i porozciągać swoje napięte ciało.

Udostępnij ten post:  • Blog Ozonee pisze:

    Ja się zmusiłem i przygotowałem własną, domową mini-siłownię. Teraz nie mam wyboru, muszę ćwiczyć, szkoda zainwestowanych pieniędzy i czasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
oparzenia słoneczne
Mimo powszechnej świadomości...
Urszula Jarosz
Zdrowie naszego uzębienia ma ogromny wpływ na całe n...