ćwiczenia siły

Jakich akcesoriów potrzebujesz do ćwiczenia siły w domu?

Opublikowano: 5 września 2020

Nie każdy może pozwolić sobie na zbudowane w domu lub w piwnicy w pełni wyposażonej siłowni. Istnieją jednak sprzęty, które nie zajmują dużo miejsca, a podczas ćwiczeń dają bardzo satysfakcjonujące efekty. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ćwiczyć siłę w domu i jakie akcesoria okażą się w tym niezwykle pomocne.

Hantle

Możliwości, jakie dają hantle są niemalże nieograniczone. Istnieje szereg ćwiczeń z hantlami, które umożliwiają trenowanie siły nie tylko ramion, ale również obręczy barkowej, pleców, karku, brzucha czy nawet nóg. Jeżeli zależy Ci na trenowaniu siły, najlepszym wyborem okażą się dla Ciebie hantle żeliwne. Ich ogromną zaletą jest to, że możesz dowolnie zmieniać ich obciążenie poprzez dokładanie kolejnych obciążników na sztangielkę. Jeżeli chcesz nieco utrudnić sobie wykonywanie ćwiczeń aerobowych, postaw na hantle winylowe, które pokryte są elastyczną i antypoślizgową powłoką.

Kettlebell

Kettlebell to rodzaj odważnika, który swoim wyglądem przypomina kulę armatnią z uchwytem. Jest skonstruowany w taki sposób, by umożliwiać wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń, które rozwijają siłę, gibkość, dynamikę, mobilność mięśni, koordynację ruchową oraz wytrzymałość. Różnorodność ćwiczeń zależy od tego, ilu odważników używasz, w jaki sposób je chwytasz, jaki posiadają ciężar, a także jak intensywnie i w jakim tempie wykonujesz ćwiczenia. Z kettlem możesz wykonywać ćwiczenia, takie jak:

  • przysiady,
  • wymachy i huśtawki,
  • spacer farmera,
  • brzuszki i inne rodzaje ćwiczeń na brzuch,
  • ćwiczenia ramion.

Ekspandery

Kolejnym bardzo popularnym akcesorium jest ekspander do ćwiczeń. Ekspander to przyrząd składający się z dwóch uchwytów, które są ze sobą połączone sprężynami lub elastycznymi taśmami, wykonanymi na przykład z gumy. Ogromną zaletą ekspandera są jego bardzo niska waga oraz fakt, że zajmuje mało miejsca. Jeśli dorzucić do tego bardzo dużą wszechstronność ćwiczeń, jakie można z nim wykonywać, otrzymuje przyrząd wręcz idealny do ćwiczenia w domu.

Jak ćwiczyć z ekspanderem?

Rodzaje ćwiczeń, jakie możesz wykonać z ekspanderem, zależą od jego długości. Krótsze ekspandery pozwalają przede wszystkim na ćwiczenie mięśni ramion, a przy okazji barków, pleców czy klatki piersiowej. Dłuższe umożliwiają włączenie do treningu nóg, np. poprzez wykonywanie przysiadów z dodatkowym oporem, jaki stanowi guma ekspandera.

Kalistenika

Kalistenika to bardzo efektywne ćwiczenia wykonywane wyłącznie na własnym ciężarze. Wykonywanie ich nie niesie zatem żadnych ograniczeń. Wyłącznie od Twoich możliwości zależy, jakie mięśnie będziesz wzmacniać. Do wielu ćwiczeń na własnej masie nie potrzebujesz absolutnie żadnego sprzętu – wystarczy wymienić tu pompki, przysiady, wykroki, wykroki czy wiele innych. Możliwości zwiększają drążki do podciągania czy różnego rodzaju poręcze. Jeśli chcesz podnieść trudność ćwiczeń, wykorzystaj do tego gumy oporowe, które wymuszają na mięśniach wykonanie większej pracy, zwiększając w ten sposób intensywność i efektywność treningu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
rower MTB
Decyzja o zakupie pierwszego roweru MTB może być znaczącym k...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...
rower do jazdy po piasku
Wybór roweru dla 40-latka do jazdy po piasku nie róż...