jakie buty do garnituru

Eleganckie buty do garnituru – które będą najbardziej odpowiednie?

Opublikowano: 4 maja 2020

Eleganckie, dobre buty to obok chociażby wypielęgnowanego zarostu czy dobrze dobranego zegarka,  niekwestionowany wyznacznik modowego wyczucia każdego stylowego mężczyzny. Odpowiedni dobór garnituru, koszuli czy krawatu nie daje więc gwarancji tzw. dobrego stylu. Podpowiadamy, jak właściwie dobrać buty do garnituru. 

Buty to swoista wizytówka, świadcząca niepodważalnie o tym, że mamy do czynienia z dbającym o siebie mężczyzną, który zwraca uwagę na styl, detale. Krótko mówiąc: buty to zwierciadło odbijające elegancję prawdziwego mężczyzny. Odkryjmy zatem tajniki męskiego stylu  pod pojęciem „buty do garnituru”.

Przede wszystkim skóra

Eleganckie buty to, bez dwóch zdań, buty dobrej jakości. Co to oznacza? Na co dzień jak i od święta znakomicie sprawdzi się obuwie skórzane – nie tylko nada stopom ponadczasowy, wyrafinowany wygląd, ale przede wszystkim zagwarantuje komfort poruszania się na najwyższym poziomie.

Skórzane buty to zatem synonimy wygody i dbałości o wygląd. Nie bez powodu bowiem mówi się, iż kobieta, spotykając mężczyznę, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na buty, paznokcie oraz – w zależności od wersji krążących opinii – zarost lub zegarek.

Skórzane obuwie posiada jeszcze jedną, niesamowicie ważną pod względem użytkowania, zaletę. Odpowiednio konserwowane potrafi wiernie służyć właścicielowi latami, bardzo powoli ulegając procesowi niszczenia. Zadbane skórzane buty można śmiało nazwać inwestycją w swój wygląd – i do tego inwestycją niezaprzeczalnie mądrą, która szybko zwróci się nam z nawiązką, pozostając w doskonałym stanie przez długie, długie lata.

Angielski szyk czy szkocka elegancja?

Oksfordy, zwane pieszczotliwie oksfordkami to dla znawców elegancji więcej, niż tysiąc innych określeń w dziedzinie męskiej mody. Oksfordy to model cieszący się od lat niegasnącą popularnością ze względu na klasyczny szyk tego obuwia. Ten najpopularniejszy model eleganckich męskich butów zdobył rzesze zwolenników na całym świecie, a to wszystko dzięki czystej linii, znakomicie komponującej się z krojami garniturów.

Oksfordy w swej pierwotnej wersji, bez ozdób, doskonale komponują się z ubraniami z linii klasycznej elegancji. Zdobiona wersja natomiast znakomicie sprawdzi się w przypadku swobodniejszych, lecz nadal wyrafinowanych stylizacji. Oksfordy to zatem najbardziej eleganckie buty do garnituru. Pierwsze miejsce zawdzięczają zarówno wysokiej klasie wykonania, jak i cieniutkiej skórze, z której powstały.  Warto wiedzieć, iż oksfordy są tym bardziej eleganckie, im mniejsza jest ilość ozdób na zewnętrznej stronie buta. Zasada ta dotyczy nie tylko tego konkretnego obuwia, lecz również innych rodzajów męskich butów. Można by w tym miejscu spokojnie przywołać nieśmiertelną zasadę modową: less is more. Co ciekawe, oksfordy stały się na tyle popularne i zostały uznane za tak wysmakowany rodzaj obuwia, iż doczekały się swego damskiego odpowiednika.

Kolejny typ obuwia, obowiązkowy dla każdego eleganckiego mężczyzny i absolutny must have w każdej szafce na buty, to Brogue, zwane potocznie brogsami. Według różnych źródeł, są to buty o bardzo ciekawej proweniencji – prawdopodobnie perforowane elementy w przeszłości służyły szybszemu osuszaniu się butów lub wysysaniu błota, pochodzącego z bagnistych rejonów Szkocji. Bez względu jednak na pochodzenie, idea dziurkowania brogsów przyjęła się jako jeden z wyznaczników wyrafinowanego, męskiego stylu. Co ciekawe, ilość dziurek na obuwiu tego typu ma znaczenie – im ich mniej, tym bardziej oficjalne. Te buty z niewielką ilością dziurek można zatem śmiało wprowadzić jako stały element stylizacji z garniturem w roli głównej.

Lotniki i buty ze skóry… z końskiego zada

Lotniki to kolejna interesująca, nietuzinkowa para butów, pasująca do garniturów. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, iż powstają z jednego tylko kawałka skóry; zszywane są zatem jedynie w jednym miejscu – na pięcie. Lotniki znakomicie harmonizować będą z garniturem w wydaniu z rodzaju sportowej elegancji, a to za sprawą dużej ilości dziurek na powierzchni obuwia.

Buty zwane cordovanami to ciekawy rodzaj obuwia. Wykonany ze specjalnej skóry, pochodzącej z końskiego zada, nie wymagają regularnego pastowania. Za sprawą szczególnego procesu produkcji, cordovany doskonale obejdą się bez pastowania, gdyż wyrabiane są tak, by lśnić same w sobie. Proces wyrabiania tego typu butów sprawia, iż nie wymagają one pielęgnacji wykraczającej poza polerowanie na sucho, gdyż odpowiednio natłuszczona i garbowana skóra zachowuje swój naturalny blask, który bardzo łatwo zniszczyć nieumiejętną ochroną. Pomimo minimalnego wysiłku, jaki trzeba włożyć w pielęgnację butów cordovany, charakteryzują się ogromną trwałością i odpornością na zniszczenia.

Warto dodać w ramach ciekawostki, iż w miarę użytkowania naturalne pęknięcia pojawiające się na skórze buta cordovan nie stają się ciemniejsze, jak w przypadku butów z cielęcej skórki – cordovany po prostu w takich miejscach robią się jaśniejsze.  Cordovany to również obuwie znakomicie odnajdujące się w towarzystwie garniturów.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *