jakość spermy

● Dramatycznie spadła jakość spermy. Jeśli trend się utrzyma, grozi nam wyginięcie

Opublikowano: 26 lipca 2017

Naukowcy oceniający wyniki prawie 200 badań twierdzą, że jakość spermy wśród mężczyzn z Ameryki Północnej, Europy, Australii i Nowej Zelandii drastycznie zmniejszyła się w ciągu niespełna 40 lat.

Epidemiolog Hagai Levine, po wnikliwych badaniach nad danymi pochodzącymi z ostatnich 40 lat stwierdził, że stężenie plemników w spermie spadło o ok. 52,4 procent, natomiast ich liczba zmniejszyła się o 59,3 procent. Wyniki te dotyczyły mężczyzn zamieszkujących obszary Ameryki Północnej, Europy, Australii i Nowej Zelandii.

– Jeśli ten trend, w którym liczba plemników w spermie zmniejsza się, utrzyma się na podobnym poziomie, to ludzkość wyginie – skwitował ekspert.

Badania wskazują również na to, że tempo spadku plemników nie zmniejsza się. Naukowcy nieśmiało twierdzą, że wręcz wzrasta.

Badania wykonywane we wcześniejszych latach również wskazywały na dość gwałtowny spadek liczby plemników u mężczyzn w krajach rozwiniętych – pisze tvn24.pl, cytując BBC News.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, co jest przyczyną tego wyraźnego spadku. Prawdopodobnie głównym czynnikiem jest niepożądane działanie chemikaliów stosowanych w syntetycznych pestycydach i tworzywach sztucznych. Co więcej, do spadku płodności przyczynia się otyłość, palenie tytoniu, stres, niewłaściwa dieta, a także… promieniowanie emitowane przez telewizor.

Levine mówi, że istnieje pilna potrzeba, aby dowiedzieć się, dlaczego liczba plemników maleje.

W przeciwnym razie nasienie stanie się bezużyteczne albo zacznie służyć jako… kosmetyk. Stosowanie męskiego nasienia jako naturalnego kremu na twarz polecała m.in. redaktor naczelna Cosmopolitan, Helen Gurley Brown.

Więcej: www.tvn24.pl

Udostępnij ten post:Powiązane treści
jakość nasienia
Badania hiszpańskich naukowców wskazują, że orzechy włosk...
dieta płodność
N...
depresja mężczyźni
Z badań przeprowadzonych przez Narodowe Instytuty Zd...
cykl miesiączkowy
Dane od blisko 600 ochotniczek pokazują, że postrzeg...
sterydy
W męskim mózgu znajduje się swego rodzaju termostat,...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...