Kofeina a odchudzanie: to nie działa

kofeina a odchudzanie

Kofeina nie pomaga w odchudzaniu, ponieważ zmniejsza apetyt jedynie na chwilę – wynika z badania, które publikuje pismo „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics”.

Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że kofeina może przyspieszać metabolizm lub poprzez wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu hamować apetyt – przypomina Rynek Zdrowia.

Zespół dr Panek-Shirley sprawdzał, czy kofeina faktycznie może hamować apetyt i ograniczać ilość przyjmowanego jedzenia.

W badaniu udział wzięło 50 zdrowych dorosłych osób (w wieku 18-50 lat). Raz w tygodniu przez miesiąc odwiedzali oni o poranku laboratorium i za każdym razem mieli wypić porcję soku. Część z nich otrzymywała sok zawierający kofeinę w dawce 1 mg na kilogram ciała, albo 3 mg na kilogram ciała (przeciętny Amerykanin właśnie tyle kofeiny spożywa w ciągu dnia pijąc kawę), część piła sok bez dodatku kofeiny. Po 30 minutach wszyscy byli proszeni na śniadanie w formie bufetu, przy czym mogli jeść tyle, ile chcieli.

Poproszono ich również, by w ciągu dnia spisywali wszystko, co zjedzą.

Na podstawie wyników naukowcy doszli do wniosku, że kofeina nie jest skutecznym środkiem hamującym apetyt i pomocnym w odchudzaniu.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl