niedobór snu

● Niedobór snu może zwiększać ryzyko demencji i depresji

Opublikowano: 24 lipca 2017

Niedobór snu jest groźny – może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera i zwiększać ryzyko depresji. Takie wnioski płyną z dwóch najnowszych badań przeprowadzonych w USA.

Eksperymenty opisane w czasopismach „Brain” i “”Cognitive Therapy and Research” pokazują, że jakość snu może mieć kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia w przyszłości.

Grupa naukowców pod kierunkiem neurologa prof. Davida M. Holtzmana z Washington University postanowiła sprawdzić, w jaki sposób różne zaburzenia snu wpływają na poziom beta-amyloidu i białka tau w płynie mózgowo-rdzeniowym. Sądzi się, że te substancje odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Beta-amyloid, odkładając się w mózgu, zakłóca przepływ informacji między poszczególnymi neuronami i prowadzi do ich obumierania. Z kolei białko tau osadza się wewnątrz neuronów, prowadząc właściwie do tego samego.

Powiązania pomiędzy zaburzeniami snu a rozwojem Alzheimera prof. Holtzman badał już wcześniej. Ustalił między innymi, że bezdech senny (powtarzające się wielokrotnie w nocy przerwy w oddychaniu) zwiększa ryzyko rozwinięcia się łagodnych zaburzeń poznawczych (są one preludium Alzheimera) 10 lat wcześniej niż w przypadku osób, które na ów bezdech nie cierpią.

Nie było jednak wiadomo, w jaki sposób niedobór snu uszkadza mózg. Stąd zespół prof. Holtzmana przeprowadził eksperyment z udziałem 17 nie mających problemów ze snem zdrowych ochotników w wieku od 35 do 65 lat. Każdy z nich nosił przez pewien okres specjalne urządzenie na nadgarstku: mierzyło ono, jak długo śpią każdej nocy. Po każdych pięciu lub więcej nocach z tym gadżetem uczestnicy badań przychodzili do laboratorium, by spędzić tam noc. W ciemnym, dźwiękoszczelnym „pokoju snów” spali w specjalnym czepku rejestrującym aktywność mózgu oraz w słuchawkach.

Okazało się, że w porównaniu z normalnie przespaną nocą, po nocy, kiedy sen był zakłócany, w płynie mózgowo- rdzeniowym ochotników poziom beta amyloidu był 10 proc. wyższy. Nie odnotowano podobnego wzrostu w przypadku białka tau. Jednak osoby, których noszone na nadgarstku urządzenia odnotowały problemy ze snem w ciągu tygodnia poprzedzającego badanie, poziom białka tau miały podwyższony.

Yo-El Ju, współautorka pracy w „Brain”, uważa jednak, że jedna źle przespana noc, a nawet tydzień, nie mają większego wpływu na rozwój choroby Alzheimera. Poziom obydwu białek w płynie rdzeniowo-mózgowym najprawdopodobniej wraca do poziomu neutralnego, kiedy dana osoba porządnie się wyśpi.

– Naszym największym zmartwieniem są jednak osoby, które doświadczają chronicznych zaburzeń snu. Myślę, że prowadzi to do stale podwyższonego poziomu amyloidu, a w rezultacie – co wykazały badania na zwierzętach, zwiększonego ryzyka tworzenia się blaszek amyloidowych w mózgu i wystąpienia choroby Alzheimera – cytuje Ju serwis zdrowie.pap.pl.

Z kolei inne ciekawe badanie opisuje za PAP rynekzdrowia.pl.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) zaprosili do laboratorium 40 zdrowych osób i podzielili je na dwie grupy. Jedną z nich pozbawili wystarczającej ilości snu (badani byli na nogach przez 28 godzin), drugiej umożliwili normalny wypoczynek (8 godzin snu). Następnie przeprowadzili wśród uczestników test rozpoznawania wesołych, smutnych i neutralnych twarzy. Mierzyli u badanych skuteczność w identyfikowaniu pozytywnych lub negatywnych bodźców oraz czasy reakcji.

Badanie pokazało, że niewyspane osoby poświęcały mniej uwagi wesołym twarzom. Niezdolność do dostrzegania pozytywów może z kolei stanowić pierwszy krok w rozwoju depresji – pisze “Cognitive Therapy and Research”.

W poprzednim badaniu, zaprezentowanym na tegorocznej konferencji “SLEEP” w Bostonie, badacze wykazali, że osoby cierpiące na niedobór snu częściej miewają myśli samobójcze.

Więcej: zdrowie.pap.pl, rynekzdrowia.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Asertin
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Męska depresja
Mężczyźni znacznie rzadziej zwierzają się ze swoich problemó...
Depresja
Znużenie, brak chęci do życia i działania, niechęć bądź wręc...
rozwód a zdrowie
Naukowcy z Michigan State University opisali relację...
zarywanie nocy
Badanie naukowców z Northwestern Medicine (USA) i Un...