nowe technologie

Nowe technologie upośledzają nasz mózg?

Opublikowano: 19 marca 2019

Nowe technologie według prof. Włodzisława Ducha, kognitywisty, który kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w UMK w Toruniu, wymagają rozsądnego i krytycznego podejścia, bo mogą nasze mózgi rozleniwić. Na zdrowy i sprawny mózg receptą są nadal tradycyjne ćwiczenia umysłowe – np. nauka języków obcych czy gra na instrumentach. 

Mimo postępu badań nad mózgiem nie widać na horyzoncie technologii, która rozwijałyby jego możliwości czy powstrzymała jego starzenie – powiedział PAP prof. Włodzisław Duch. Przypomina, że na rynku jest dużo poradników dotyczących tego, jak dbać o właściwą pracę mózgu.

Najczęściej zwraca się uwagę na dobrą dietę i ćwiczenia fizyczne, dlatego, że mózg wymaga energii. Energia przepływa przez mózg razem z krwią w postaci glukozy, utlenionych cząsteczek, które oddają swój tlen. Dzięki temu neurony mogą dobrze pracować – opowiada prof. Duch.

Mimo sporego postępu prac nad poznaniem tego, w jaki sposób mózg działa naukowcy nie opracowali – w ocenie prof. Ducha – “cudownej technologii”, która by zatrzymała jego starzenie czy ulepszyła w znaczący sposób jego działanie.

Jak podkreśla naukowiec, bez wątpienia nowe technologie niesłychanie rozszerzyły nasze możliwości, ale ich nadużywanie związane jest z licznymi niebezpieczeństwami. Wskazuje na przykład na uzależnienie od smartfona z wbudowanym system map z odbiornikiem GPS.

Większość z nas korzysta z takich map, co może spowodować, że już niedługo będzie trudno znaleźć kogoś, kto potrafi poruszać się samodzielnie w terenie. A za rogiem są już cyfrowi asystenci osobiści, którzy doradzą w każdej kwestii – zauważa.

Jego zdaniem kluczowe jest odpowiednie otoczenie człowieka już w okresie jego niemowlęctwa, bo od tego, w jaki sposób mózg będzie stymulowany od najmłodszych lat, uzależniony jest jego dalszy rozwój. Jednak równie ważne jest stymulowanie mózgu w okresie dorosłości. Kognitywista zachwala różnorodne wyzwania umysłowe, takie jak granie na instrumencie czy naukę języków obcych.

 

Naukowiec przypomniał o tzw. efekcie Flynna. Ten nowozelandzki badacz zauważył w 1984 roku, po przeanalizowaniu wyników testów z 14 krajów, przeprowadzonych od początku XX wieku, że co dekadę sukcesywnie rośnie w państwach zachodnich iloraz inteligencji ich mieszkańców. Dlaczego tak się dzieje? – Środowisko jest dużo bogatsze, ludzie są dobrze odżywieni, w związku z tym różnorodność bodźców, powoduje, że mózgi się lepiej rozwijają – uważa naukowiec.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
taniec mózg
Obrazowe badania niemieckich naukowców wykazały, że...
krawat
Noszenie ścisło zawiązanego krawata może być niebezp...
mózg
O tym, kiedy starzeje się mózg i co robić, by proces...
taniec
Regularny udział w zajęciach tanecznych istotnie wpł...
strach
W przypadku zagrożenia (np. ulicznej napaści, sprzec...