piwo

● Studentka wymyśliła piwo z probiotykami

Opublikowano: 28 czerwca 2017

Piwo z probiotykami powstało na Narodowym Uniwersytecie Singapuru (NUS). Znajduje się w nim szczep Lactobacillus paracasei L26, który kiedyś wyizolowano z ludzkich jelit. Co ważne, potrafi on neutralizować toksyny i wirusy, a także regulować układ odpornościowy.

Probiotyczne piwo jest typu sour (kwaśne).

O ile dobre bakterie znajdują się często w fermentowanych pokarmach, o tyle obecnie nie ma na rynku piw z probiotykami. – Uzyskanie wystarczającej liczby takich bakterii w piwie to wyzwanie, bo zawiera ono kwasy chmielowe, które zapobiegają ich wzrostowi i przeżyciu – opowiada cytowana przez serwis kopalniawiedzy.pl Chan Mei Zhi Alcine.

Czytaj też: Ile kalorii ma piwo?

Alcine pracowała pod kierunkiem prof. Liu Shao Quana. Do idealnej receptury, dzięki której zawartość żywych probiotyków w piwie jest optymalna, dochodziła ok. 9 miesięcy.

Już w roku 1908 Ilja Miecznikow, rosyjski mikrobiolog, laureat nagrody Nobla z medycyny, wskazał, że spożywanie jogurtów i kefirów korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartym w nich bakteriom fermentacji mlekowej, oraz że wysoka koncentracja Lactobacillus sp. w jelicie ma istotny wpływ na zdrowie i długowieczność człowieka.

Termin “probiotyk” wprowadzili w 1965 r. Lilly oraz Stillwell, określając w ten sposób substancję lub organizm wpływające na równowagę mikroflory jelitowej. Aktualnie koncepcja probiotyku zakłada wprowadzenie do diety żywych bakterii w takiej formie, żeby przetrwały w żołądku, dwunastnicy i były aktywne w okrężnicy.

Długa historie mają nie tylko probiotyki, ale i… reklamy piwa. Pierwsza z nich pojawiła się już… 4 tys. lat p.n.e. Była to informacja na glinianej tabliczce o treści: “Pij piwo Ebla – piwo o lwim sercu”. Reklamowemu hasłu towarzyszył rysunek kobiety o wydatnym biuście, trzymającej dwa naczynia kształtem zbliżone do kufli.

Źródło: kopalniawiedzy.pl/sprawnypo40.pl

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
polskie piwo
Niemal każdego dnia w Polsce ma miejsce premiera ok....
jedno piwo dziennie
Analiza zachowań niemal 600 tys. osób z 19 krajów wy...
Nowe artykuły
Intensywny tryb życia, pośpiech i różnorodność miejsc, w jak...
Wstęp do tematu leczenia depresji i zaburzeń lękowych oraz w...
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...