plank

● Uważasz się za twardziela? To utrzymaj pozycję “plank” tyle, co oni

Opublikowano: 15 czerwca 2017

Plank czyli deska, a inaczej – podpór przodem na przedramionach – to popularne ćwiczenie modelujące brzuch. Ale jeśli komuś się wydaje, że utrzymanie tej pozycji przez kilka minut daje legitymację na bycie twardzielem, jest w dużym błędzie. Chińczyk i Amerykanin – obaj po czterdziestce – wytrzymują tak po kilka godzin.

W tej konkurencji rywalizacja pomiędzy Chinami a USA jest naprawdę zacięta. A chodzi o tzw. plank – czyli deskę – i utrzymanie tej pozycji jak najdłużej.

Obecnie światowy rekord w tej konkurencji dzierży 45-letni Mao Weidong – chiński policjant. W połowie maja 2016 r. w Pekinie – rywalizując bezpośrednio ze swoim amerykańskim konkurentem – wytrzymał w planku… dokładnie 8 godzin, 1 minutę i jedną sekundę.

Poprzedni rekord wynosił 5 godzin, 15 minut i 15 sekund i od maja 2015 r. należał do Georga Hooda – emerytowanego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej. Wówczas Hood miał 54 lata. Przygotowując się do jego pobicia, trenował przez 9 miesięcy i każdego dnia poświęcał na ćwiczenia aż 6 godzin. A trenował m.in. na takim urządzeniu…

To właśnie z Amerykaninem postanowił zmierzyć się chiński policjant. Gdy wygrał konkurencję, najpierw wykonał kilka pompek, a potem uściskał swojego przeciwnika.

Ten jednak nie ma powodów do narzekań, gdyż należą do niego dwa inne rekordy – najdłuższej jazdy na rowerku stacjonarnym (która trwała 222 godziny, 22 minuty i 22 sekundy), której dokonał w listopadzie 2010 r., a także najdłuższego skakania na skakance (październik 1986 r.), które zajęło mu 13 godzin, 12 minut i 11 sekund.

W historii “planka” zapisał się jeszcze duński instruktor fitness Tom Hoel. W pozycji deski wytrzymał 4 godziny i 28 minut i przez krótki czas to on był rekordzistą. Miał wówczas 51 lat.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *