Przyklejasz plaster i chudniesz, czyli nowy wynalazek z Singapuru

plaster

Na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze powstał plaster z mikroigłami do dostarczania związków stymulujących przemianę białej tkanki tłuszczowej w spalający energię tłuszcz brunatny.

Za jego pomocą nie tylko ograniczono tycie, ale i o ponad 30 proc. zmniejszono masę tłuszczową myszy przez miesiąc karmionych wysokotłuszczową paszą.

Singapurczycy wykorzystywali 2 związki: agonistę receptora β3-adrenergicznego lub trijjodotyroninę (T3). Gdy plaster przyciska się przez mniej więcej 2 minuty, mikroigły wczepiają się w skórę i odłączają od podłoża. Sam plaster można usunąć. Poza wymienionymi substancjami czynnymi w skład plastra wchodzi też kwas hialuronowy.

Gdy mikroigły zakotwiczały się w skórze myszy, w ciągu 5 dni okoliczny tłuszcz zaczynał brązowieć, co pomagało zwiększyć wydatkowanie energii i ograniczało przyrost wagi – pisze serwis kopalniawiedzy.pl.

Wcześniejsze badania wykazały, że i agonista receptora β3-adrenergicznego i T3 mogą wpływać na zamianę tłuszczu białegow  brunatny. Do tej pory nie decydowano się jednak na ich wykorzystanie w odchudzaniu – przy tradycyjnych drogach dostarczania mogłyby się pojawiać skutki uboczne.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl