Festiwal Biegowy

Rywalizacja sportowa i nie tylko – Festiwal Biegowy

Opublikowano: 11 września 2023

Otoczona malowniczymi górami Beskidu Niskiego, skąpana w łagodnych promieniach wrześniowego słońca dolina, w której mieści się miasteczko biegowe, przywitała uczestników drugiego dnia Festiwalu Biegowego. Profesjonalni sportowcy i zwykli miłośnicy biegania mieli okazję wziąć udział w biegach na różne dystanse o różnym stopniu trudności.

Zdecydowanie najtrudniejsza, najbardziej wymagająca była trasa  Biegu Siedmiu Dolin na 100 km. Biegacze startowali w 2.00 nad ranem. Zwycięzcą wśród mężczyzn został Tomasz Kobos z Krakowa, który wygrał bieg na 100 kilometrów osiągając czas 9 godzin 26 minut i 8 sekund. Najlepszą wśród pań została Justyna Mamala z Krakowa.

O 8.40 wystartowały Biegi Siedmiu Dolin na 61 i 36 km. W biegu na 61 km w kategorii OPEN dla kobiet zwyciężyła Natalia Tomasiak z Krynicy-Zdrój. W klasyfikacji OPEN dla mężczyzn w biegu na 61 km zwyciężył Jarosław Zbozień. Zaś w biegu na 36 km zwycięzcami zostali Natalia Matuła z Oświęcimia oraz Michał Dudczak z Rytra.

Ale Festiwal Biegowy, to nie tylko biegi! Równolegle do rywalizacji sportowych na terenie miasteczka biegowego odbywają się również zawody kulinarne! W ramach Festiwalu Smaków Sądecczyzny na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można było spróbować regionalnych dań przyrządzonych zgodnie z tradycyjną recepturą przekazywaną w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Grochówka, kwaśnica, chleb ze smalcem, placek pasterski z boczkiem i podsmażoną cebulką albo z masłem i bryndzą to tylko niektóre z serwowanych przysmaków. Jednak pierwsze miejsce na tradycyjną potrawę sądecką jury Festiwalu Smaku przyznało w sobotę Kołu Gospodyń Wiejskich w Czarnym Potoku, które zaserwowały indyka marynowanego w cydrze z ziołami z dodatkiem jabłka faszerowanego czerwoną kapustą i śliwką suszoną.

Sportowych emocji nie brakowało również na krótszych dystansach. Zwycięzcami biegu na 10 km, który odbył się pod nazwą „Sądecka Dycha po Rekord” zostali w klasyfikacji OPEN dla kobiet Paulina Surówka ze Świdnika oraz Kamil Walczyk z Makowa w klasyfikacji OPEN dla mężczyzn.

Po zmierzchu wystartowały dwie rywalizacje. O 20.45 ruszyły Nocny Nordic Walking oraz Nocny Bieg Rodzinny na 4 km. W biegu rodzinnym pierwsze miejsce zajęła drużyna „Zabiegana Rodzina”, w skład której wchodzili Wojciech Lizak, Filip Niesłony oraz Dominik Niesłony. W Nocnym Nordic Walkingu, trasa którego liczyła również 4 km, zwyciężyli Bożena Kończewska z Ustrzyków Dolnych oraz Piotr Ordzowiały z Osielca.

Festiwal Biegowy

Najmłodsi uczestnicy Festiwalu również mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności biegowe i zaznać atmosfery sportowej rywalizacji. O 10.30 miasteczko biegowe mogło kibicować uczestnikom Biegu Dzieci. Początkujący sportowcy w wieku 9 – 12 lat wykazali się wolą walki i zwycięstwa, ale również pokazali, że potrafią dobrze się bawić i dawać przykład dobrego humoru.

W największym namiocie Miasteczka Biegowego trwa III Festiwal Lachów i Górali Europy Karpat. Przepiękne występy zespołów regionalnych słuchają i oklaskują tłumy ludzi, które przyszły na piwniczańskie Nakło, by zobaczyć wyjątkowy i niepowtarzalny folklor.

Festiwal Biegowy

„Wszyscy już od kilku lat obserwujemy, że folklor staje się równoprawnym produktem turystycznym, coraz częściej stawianym przez przyjezdnych na równi z infrastrukturą rekreacyjną i bazą noclegową. Takie imprezy jak festiwal są tego najlepszym dowodem. Nasze zespoły regionalne, począwszy od Doliny Popradu a skończywszy na tych mniejszych, zyskały nie tylko doskonałą okazję do prezentacji – i to w wyjątkowym gronie kilkudziesięciu innych zespołów, czołówki lachowsko-góralskiej – swoich umiejętności, warsztatu i osiągnięć, ale też możliwość do praktycznej wymiany doświadczeń związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na swoją działalność. Podobnie zresztą jest z naszymi rękodzielnikami” – komentuje w trakcie Festiwalu burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
skituring
Skitouring zyskuje coraz większą popularność wśród narciarzy...
Festiwal Biegowy
Trzy dni pełne atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzi...
buty do badmintona
To jak często pojawiamy się na korcie odbija się na zużyciu...
ALAB sport
Aktywność fizyczna to nieodł...
Nowe artykuły
Zawroty głowy to powszechny objaw, który może dotknąć każdeg...
Klapki męskie są nieodłącznym elementem garderoby wielu mężc...
Embarking on the delightful and meaningful journey of choosi...