siłownia dla starszych

● “Jestem za stary na siłownię”. Udowadniamy, że to mit

Opublikowano: 31 lipca 2017

Trening siłowy jest tylko dla młodych, starsi ludzie nie mają już żadnych wyników, zrobię sobie krzywdę – to często powtarzane mity, które są także… wymówkami. Te w teorii burzą szwedzcy lekarze – Carl Johan Sundberg i Anders Hansen w książce “Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta”, a w praktyce… 64-letni kulturysta Grzegorz Zieliński, który zaczął treningi po czterdziestce, a w wieku 63 lat zdobył mistrzostwo Europy w kulturystyce w kat. master.

Ubytek masy mięśniowej prowadzi do zagrożenia przedwczesną śmiercią i trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Trening siłowy okazuje się również ważny w zapobieganiu łamliwości kości i upadkom. Mięśnie muszą być silne, by odciążać układ kostny i obciążać go równomiernie, a to pomaga przeciwdziałać łamaniu się kości – piszą szwedzcy lekarze i autorzy książki “Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta”, Carl Johan Sundberg i Anders Hansen.

Od czasu do czasu warto więc zamienić spacer lub bieg na wizytę w siłowni. Ćwiczenia najlepiej wykonywać na sporych ciężarach, z niewielką liczbą powtórzeń (10-15 w 4 lub 5 seriach). Kilka pierwszych treningów można wykonywać po jednej serii każdego ćwiczenia – żeby przyzwyczaić mięśnie. A docelowo – dwa, trzy razy w tygodniu powinno wystarczyć. Dla zapracowanych szczególnie polecamy poniższy trening – daje naprawdę świetne efekty.

Czytaj więcej: Trening na masę w niecałą godzinę? Zobacz plan

Wiele osób, szczególnie w wieku emerytalnym, twierdzi, że są za starzy by trenować na siłowni, bo “upadną i zrobią sobie krzywdę”. Wprost przeciwnie – lżejszy trening siłowy u seniorów zmniejsza ryzyko upadku, ponieważ dłużej utrzymywane są przy życiu istotne dla zachowywania równowagi tak zwane szybkie włókna mięśniowe. Oczywiście trening należy dopasować do wieku. Nie chodzi od razu o podnoszenie dużych ciężarów, lecz o ćwiczenia sprawnościowe, np. wstawanie z pozycji siedzącej. Badania wskazują jednoznacznie, że taka aktywność istotnie zmniejsza ryzyko osteoporozy czy upadków.

Starsi nie mają żadnych wyników? Bzdura. Starsi ludzie często reagują nadzwyczajnie dobrze na aktywność fizyczną. Badania wykazały, że 80-latkowie, którzy zaczynają od lżejszych ćwiczeń siłowych, mogą podwoić swoją siłę w ciągu kilku miesięcy! Czegoś podobnego nie są w stanie osiągnąć młodsze osoby.

Przykładem może być Grzegorz Zieliński, gdański radny i kulturysta, który przygodę z ciężarami zaczął po czterdziestce, po pięćdziesiątce zrobił sobie kilka lat przerwy, by wrócić do trenowania w wieku… 63 lat. Efekt: rok później z hiszpańskiej miejscowości Santa Sussana przywiózł złoty medal z mistrzostw Europy w kulturystyce w kat. master 60-65 lat.

Jak wówczas mówił w jednym z wywiadów, “im człowiek starszy tym więcej potrzebuje ruchu, ponieważ tracimy na masie mięśniowej, a ona jest naszym największym dobrem”. I dodał: “W ogóle zauważyłem taką tendencję, zwłaszcza po swoich młodszych kolegach i koleżankach, że po zawarciu związku małżeńskiego przestają dbać o swoje ciało. Nie wiem z czego to wynika. Być może nie czujemy potrzeby zabiegania o względy ukochanej osoby”. Poniżej: sylwetka mistrza – przypominamy – rocznik 1952.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
trening siłowy
Nowe badanie zespołu dr. Mai P. Smith z St. George's...
taniec
Regularny udział w zajęciach tanecznych istotnie wpł...
jazda rowerem
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham i King’s Colleg...
Artur Gaj
Artur Gaj to chyba najlepiej wyglądający Polak po si...
bezruch
Chcesz się wolniej starzeć? Aktywność fizyczna i dob...